Reklama

Najlepsze leki z pola i ogródka

Choć to październik, na grządkach wciąż sporo warzyw i ziół. Cieszą oko jesienne owoce. Oto, jak możemy je wykorzystać, by zadbały o nasze dobre samopoczucie!

Zwykłe buraki, chrzan, kapusta, a jak potrafią wzmocnić, rozgrzać, ulżyć w bólu...! Obsypana teraz owocami dzika róża pełna jest dobroczynnych właściwości. Ale posiadają je także inne owocujące o tej porze roku drzewa i krzewy, w tym zdobiąca nasze parki i ogrody jarzębina. Również rozmaite ziółka, które wciąż możemy dostrzec w trawie, to potężni sprzymierzeńcy naszego zdrowia.

Niestraszne im jesienne chłody, zielone listki jakby czekały, aż je zerwiemy! Przyjdą z pomocą, gdy trzeba będzie rozprawić się z infekcją, wspomóc trawienie, zrelaksować się i dobrze wyspać. Dzięki wskazówkom eksperta łatwo przygotujemy lekarstwa z jesiennych warzyw, ziół i owoców. Mogą one bardzo przydać się w nadchodzących miesiącach - choć oby okazji po temu było jak najmniej!

Reklama

O tym pamiętajmy Przed rozpoczęciem kuracji dobrze jest upewnić się, że nie ma do niej przeciwwskazań. Najlepiej zapytajmy o to swojego lekarza rodzinnego. Przeszkodą mogą być np. problemy z układem krążenia. Domowe leki stosujmy według zaleceń - choć są bezpieczne, niewłaściwie przyjmowane mogą zaszkodzić!

Dzika róża zapewni dobrą odporność na sezonowe infekcje

Jej owoce są pełne witaminy C. Są polecane osobom, które łatwo się przeziębiają i ciężko przechodzą każdą infekcję.

Przepis na winko: 1/2 kg owoców (oczyszczonych z wewnętrznych nasion i wysuszonych w temp. 40º C, np. w piekarniku) zasyp 25 dag cukru i zalej litrem czerwonego wina. Pozostaw w ciepłym miejscu na 7 dni. Przecedź. Pij raz dziennie 1/3 szklanki wieczorem.

Tymianek pomoże na kaszel

Pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach, a równocześnie działa silnie wykrztuśnie oraz odkażająco.

Przepis na syrop do picia: Łyżkę łodyżek z listkami (wysuszonych cienką warstwą w temp. do 35º C, np. w piekarniku, i rozdrobnionych) zalej szklanką wrzątku. Przykryj na 15 min. Odcedź. Pij 2-3 razy dziennie 1/3 szklanki między posiłkami.

Szałwia uśmierzy ból gardła

To idealne ziółko na wszelkiego rodzaju stany zapalne w jamie ustnej i górnych drogach oddechowych.

Przepis na płukankę: 2 łyżki liści (wysuszonych cienką warstwą w temp. do 35º C, np. w piekarniku) zalej szklanką wrzątku. Przykryj na 15 min. Odcedź. Płucz gardło 3 razy dziennie.

Czerwone buraki pokrzepią

Czerwony, chrupki miąższ to doskonałe źródło krwiotwórczego żelaza oraz kwasu foliowego.

Przepis na kwas buraczany: 1 kg buraków umyj, obierz ze skórki i pokrój w plasterki. Obierz i rozdrobnij 10 ząbków czosnku. Układaj warstwami na przemian buraki i czosnek, posypując szczyptą cukru i soli. Zalej 2 litrami przegotowanej, letniej wody. Naczynie obwiąż gazą i odstaw do ciepła na 10 dni. Przecedź kwas do butelek. Trzymaj w chłodzie. Pij 1/2 szklanki dziennie.

Jarzębina złagodzi objawy grypy żołądkowej

Kto by pomyślał, że jej urodziwe owoce mogą pomóc w zmniejszeniu biegunki! Tymczasem odwar z nich bywa skuteczny nawet w przypadku przewlekłych dolegliwości (spowodowanych np. grzybicą przewodu pokarmowego lub zakażeniem pasożytami).

Przepis na herbatkę: 2 łyżki owoców (wysuszonych cienką warstwą w temp. do 40º C i rozdrobnionych) zalej 3 szklankami wody o temperaturze pokojowej i dobrze wymieszaj. Gotuj powoli 5-10 min. Przecedź. Pij 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie.

Pigwa wzmocni jak róża

Podobnie jak dzika róża, zawiera dużo witaminy C - i z powodzeniem ją zastąpi, jeśli nie masz w ogrodzie różanego krzaczka.

Przepis na sok: 1 kg umytych owoców pokrój na ćwiartki i wydrąż z pestek. Ćwiartki pokrój w plasterki i układaj je warstwami w słoiku, każdą ubijając i przysypując cukrem. Odstaw słoik na 4-5 dni do chłodu, codziennie uzupełniając wierzchnią warstwę cukru. Przechowuj w lodówce. 2 razy dziennie dodawaj łyżeczkę soku np. do herbaty.

Głóg wpłynie korzystnie na serce

Jest znany ze swych antyarytmicznych właściwości i bywa nazywany "walerianą serca". Wspomoże cię, gdy jesteś zestresowana, znerwicowana, nie możesz spać i miewasz kołatanie serca. Również - gdy masz nadciśnienie i miażdżycę. Uwaga! Ze względu na silne działanie, stosowanie głogu powinnaś skonsultować wcześniej ze swoim lekarzem rodzinnym.

Przepis na nalewkę: 1/2 kg owoców (oczyszczonych z szypułek i wysuszonych w temp. do 40º C) zalej 2 szklankami spirytusu 70-proc. Odstaw w ciemne miejsce min. na 7 dni. Przecedź płyn i wyciśnij owoce. Pij codziennie 20-40 kropli z wodą.

Chrzan wspomoże bolące stawy

Dzięki temu, że szczypie, pali, piecze to... doskonały lek przeciwreumatyczny. Jak znalazł na jesienno-zimowe słoty!

Przepis na nalewkę: 10 dag świeżo utartego chrzanu zalej szklanką czystej wódki i odstaw na 7 dni. Przecedź przez płótno i wyciśnij pozostałość. Trzymaj w chłodzie. Nacieraj płynem bolące stawy raz dziennie wieczorem przed pójściem spać. Dla wzmocnienia działania nalewki bezpośrednio po jej zastosowaniu obłóż kolano lub łokieć gazą i owiń ciepłym szalem.

Kapusta przyniesie ulgę przy wrzodach żołądka

Warzywo zawiera tzw. gefarnat, który ma właściwości gojące i regenerujące.

Przepis na sok: Za pomocą sokowirówki wyciśnij sok z liści białej kapusty. Pij raz dziennie 1/2 szklanki np. wieczorem.

Cebula oczyści chore oskrzela ze śluzu

To popularne warzywo to skuteczny pogromca bakterii atakujących drogi oddechowe. Pomaga odkrztusić wydzielinę zawierającą chorobotwórcze mikroorganizmy.

Przepis na syrop: Obraną cebulę zetrzyj na grubej tarce i zmieszaj z taką samą ilością miodu naturalnego (np. lipowego, ze spadzi iglastej). Ogrzej (maks. do 60ºC). Przełóż na gazę i dobrze wyciśnij. Pij 2-5 razy dziennie po łyżce przy zapaleniu oskrzeli.

Czosnek zwalczy katar

Pikantne ząbki miej zawsze pod ręką i nie wahaj się ich użyć, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy przeziębienia.

Przepis na wcierkę: Kilka ząbków czosnku obierz z łupinek i przekrój na pół. Nacieraj nimi wewnętrzną część dłoni i stóp, np. wieczorem przed snem.

Jałowiec pobudzi pracę układu pokarmowego

Czarne owoce zawierają składniki zwiększające wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Mogą okazać się skutecznym panaceum np. na świąteczne przejedzenie. Są też moczopędne oraz odkażające.

Przepis na odwar: Łyżkę owoców (granatowo-czarnych, wysuszonych cienką warstwą w suchym i ciepłym miejscu) zalej szklanką wody o temperaturze pokojowej. Wymieszaj i ogrzewaj 30 min, nie dopuszczając do wrzenia. Przecedź. Pij 3 razy dziennie po łyżce odwaru po posiłkach.

Czarny bez - na wypocenie choroby

Leczniczym sekretem granatowo-czarnych owoców są związki o działaniu napotnym, a dodatkowo moczopędnym i łagodnie przeczyszczającym.

Przepis na odwar: 1 łyżkę owoców (pozbawionych szypułek i wysuszonych cienką warstwą w temp. do 40º C) gotuj w szklance wody 15 min. Przecedź. Pij 1-2 razy dziennie, zwłaszcza wieczorem.

Melisa ukoi nerwy i zapewni dobry sen

Ziółko to działa odprężająco i regenerująco na system nerwowy, zmniejsza stany lękowe, pomaga w nerwicy i depresji. Skutecznie też obniża ciśnienie krwi.

Przepis na herbatkę: 1,5 łyżki liści (wysuszonych w ciepłym, przewiewnym miejscu) zalej szklanką wrzątku. Przykryj na 15 min. Przecedź. Pij 1-2 razy dziennie, koniecznie wieczorem, przed pójściem spać.

Ziółko w garści: ważne zasady zbioru, suszenia i przechowywania

Zbieraj zioła w dni pogodne, bezdeszczowe, po obeschnięciu porannej rosy i zanim pojawi się rosa wieczorna. To zapobiegnie ich zawilgoceniu, czernieniu i gniciu.

Susz rośliny jak najszybciej po zebraniu i przez jak najkrótszy czas (ale skutecznie). Liście możesz ułożyć cienką warstwą na słomianej macie, papierze lub płótnie - w cieniu, nie na słońcu. Pomieszczenie powinno być suche, ciepłe i przewiewne, a także czyste. Owoce najlepiej wysusz w piekarniku.

Wysuszone liście przechowuj w szczelnych słojach, a owoce - w papierowych torbach.


Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy