Reklama

Najlepsze sposoby na oparzenia

Oparzyłeś się żelazkiem lub palnikiem w kuchni? Jeśli to tylko znikome oparzenie – masz szczęście, ale i tak pewnie jest bolesne, a proces gojenia się rany może potrwać. Zobacz co przyniesie ci ulgę i przyspieszy proces gojenia się rany, a na dodatek nie będzie zbyt kosztowne.

Olejek z lawendy

Jeśli masz małe oparzenie, użyj olejku z lawendy, który ma właściwości antyseptyczne i łagodzące. Dodatkowo szybko zlikwiduje ślad po oparzeniu, bo rozjaśnia skórę. Nanieś go na skórę, lub zrób opatrunek. Pamiętaj, by zmieniać do co trzy godziny.

Miód

Jeśli czujesz ostry ból po oparzeniu – miód przyjdzie ci z pomocą. Ta substancja koi oparzenia i zapobiega infekcji rany. Miód odciąga ciecz i oczyszcza naruszoną skórę. Podobnie jak w przypadku olejku lawendowego – można nałożyć go bezpośrednio na skórę i zrobić opatrunek.

Ocet

Ocet jest skutecznym środkiem o właściwościach antyseptycznych i pomoże w procesie gojenia oparzenia nie pozwalając rozwinąć się infekcji. Uśmierza też ból rozluźniając tkankę w miejscu, gdzie zostanie zaaplikowany. Jak go stosować? Zmieszaj jednakową ilość octu i wody w miseczce, zanurz w niej wacik i nałóż na oparzone miejsce.

Reklama

Liście bananowca

Ta roślina jest powszechnie stosowana przy oparzeniach. Liście bananowca mają działanie antybakteryjne i antyzapalne. Jeśli masz do nich dostęp, zmiażdż je w naczyniu i sok nałóż na ranę. Możesz też przełamać liść i przyłożyć bezpośrednio do skóry

Sok z cebuli

Sok z cebuli jest również wspaniałym remedium na oparzenia. Zawarte w nim związki siarki i kwercetyna pomagają uśmierzyć ból. Jak skorzystać z tych właściwości? Przekrój cebulę i wrzuć do blendera, by uzyskać sok. Nałóż go wacikiem na oparzone miejsce. Pamiętaj, by użyć świeżych cebul, bo stare tracą swoje lecznicze właściwości

Aloes

Ta roślina ma niezliczoną ilość zalet i jest prawdziwym skarbem dla ludzkości. Odkaża, uśmierza ból i przyspiesza gojenie. Utnij kawałek liścia tej rośliny. Powinieneś być w stanie wycisnąć z niego żelową substancję, którą należy nałożyć na oparzenie. Jeśli nie masz w domu tego kaktusa, możesz użyć kremu, który go zawiera.

Zimna woda

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na oparzoną skórę jest zimna woda zastosowana natychmiast. Dzięki temu zapobiegasz poszerzaniu się zapalenia i łagodzisz ból. Możesz też użyć zimnego mleka, lub zrobić zimny kompres. Pamiętaj jednak, by nie używać lodu, który spowalnia przepływ krwi i może dodatkowo uszkodzić ciało.

Surowy ziemniak

To kolejny sposób na poradzenie sobie z oparzeniem. Ta roślina łagodzi podrażnienia i ma właściwości kojące – może nawet zapobiec pojawieniu się pęcherza. Co zrobić? Przetnij ziemniak i wetrzyj miąższ w oparzoną skórę. Najlepsze efekty uzyskasz stosując natychmiast po oparzeniu.

Białko jajka

Możesz użyć białka jajka, które przyspieszy proces gojenia i zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się blizny. Jeśli zdarzy ci się oparzenie, wbij białko do miseczki, delikatnie roztrzep i zanurz w nim oparzoną część ciała. Pamiętaj tylko o jednym – surowe jajko przez jakiś czas będzie powodowało silniejsze odczuwanie bólu. Ten efekt ustąpi, kiedy wyschnie

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy