Reklama

Największy kleszcz w Polsce. Jego ugryzienie może doprowadzić do śmierci

Obrzeżki gołębie są zaliczane do największych kleszczy w Polsce. Można je spotkać na strychach, a nawet balkonach. Chętnie atakują nocą, a ich ugryzienie może się skończyć nawet śmiercią.

Czym jest obrzeżek gołębi?

Na kleszcze pospolite jesteśmy narażeni m.in. w lasach i na łąkach wśród wysokich traw. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieją również inne gatunki kleszczy, które różnią się m.in. miejscem występowania. 

Niektóre z nich żyją np. na zwierzętach i w ich norach. Obrzeżki gołębie atakują przede wszystkim ptaki, a najbardziej upodobały sobie gołębie.

Jak wyglądają obrzeżki gołębie? Odznaczają się przede wszystkim szarobrunatną lub cielistą barwą i brakiem twardej główki. Są zaliczane do największych kleszczy. Mogą osiągać nawet dziewięć milimetrów długości.

Reklama

Można na nie natrafić w miejscach, w których gołębie założyły gniazda, w gołębnikach, a także strychach, poddaszach i balkonach, na których przebywają gołębie. Jaja są składane w czerwcu i lipcu, a larwy pojawiają się pod koniec lata. 

Zobacz także: Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? Uważaj na te regiony

Czy obrzeżek gołębi jest niebezpieczny dla ludzi?

Naturalnymi żywicielami obrzeżków gołębich są ptaki, jednak w przypadku utraty dostępu do nich mogą zacząć skupiać się na ludziach. Stać się tak może, gdy ptaki opuszczą uwite gniazdo na poddaszu budynku, które jest remontowane. Wygłodniałe obrzeżki mogą przenikać do mieszkań.

Jak się okazuje, na obrzeżki gołębie mogą być narażone osoby mieszkające na piętrach sąsiadujących ze strychami oraz osoby pracujące na poddaszach. 

Zobacz także: Tularemia - jedna z najbardziej zakaźnych chorób znanych ludzkości

Ugryzienie przez obrzeżka gołębiego - objawy

Obrzeżki atakują w nocy, a dopiero rano widoczne są objawy ukąszenia. Pobierają krew przez 0,5-1,5 godziny, a następnie odpadają od żywiciela.

W miejscu ugryzienia przez obrzeżka może pojawić się swędzący pęcherzyk, obrzęk i zaczerwienienie. Poza tym objawem towarzyszącym może być obrzęk węzłów chłonnych. 

Ślina obrzeżka gołębiego może wywołać także nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy, brak apetytu, biegunkę, a nawet duszności. 

Niekiedy u osób wrażliwych ugryzienie przez obrzeżka może spowodować bardzo ciężkie objawy alergii, a także wstrząs anafilaktyczny. 

Poza tym ugryzienie może wiązać się z zakażeniem boreliozą oraz kleszczowym zapaleniem mózgu. W Polsce zdarzyły się już przypadki śmiertelnych ukąszeń obrzeżków.

Zobacz także: Jak uniknąć ugryzienia kleszcza? O tym musisz wiedzieć. Poradnik w czterech prostych krokach

Jak odstraszyć obrzeżki gołębie?

Chcąc się pozbyć obrzeżków gołębich, można zastosować opryski środkami owadobójczymi. Najlepiej jest spryskać wszystkie potencjalne miejsca ich pobytu. W przypadku pojawienia się ich w mieszkaniu konieczne może być usuwanie m.in. tapet, boazerii, wykładzin i paneli.

Warto również profilaktycznie pozbywać się wszelkich pęknięć i szczelin przy oknach i drzwiach, by uniemożliwić im przedostanie się do środka. 

Zobacz także: Mało znany skutek ugryzienia przez kleszcza. Czym jest zespół alfa-gal?

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy