Reklama

Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? Uważaj na te regiony

Wraz z wiosną Polacy ruszyli na spacery. Często jednak z przechadzki po lesie wracają z niemiłą pamiątką w postaci wessanego w skórę kleszcza. Ukąszenie pajęczaka jest nie tylko nieprzyjemne – przenoszone przez kleszcze patogeny mogą wywołać choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Gdzie ryzyko ukąszenia, a co za tym idzie zakażenia, jest największe?

Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy?

Kleszcze to pajęczaki występujące w całej Europie. Na swoje siedliska wybierają zwykle skrajne partie lasów, polany, miejskie parki i ogrody.

Administratorzy strony Ciemna Strona Wiosny (ciemnastronawiosny.pl) od kilku lat prowadzą interaktywną mapę, prezentującą częstotliwość występowania kleszczy w poszczególnych regionach kraju. Mapa jest aktualizowana dzięki aktywności użytkowników - osoby tworzące społeczność Ciemnej Strony Wiosny, samodzielnie dodają informacje o zauważonych w danym miejscu kleszczach.

Patrząc na mapę można odnieść wrażenie, że populacja kleszczy rozkłada się w miarę równomiernie na obszarze całego kraju. Niewielkie nagromadzenie daje się zauważyć w centralnych i zachodnich regionach Polski. 

Reklama

Zobacz również: Domowe repelenty. Komary i kleszcze uciekną w popłochu

Kleszczowe zapalenie mózgu – gdzie jest najwięcej zachorowań?

Nieco inaczej ma się sprawa z częstotliwością zachorowań na  kleszczowe zapalenie mózgu. W Polsce każdego roku rejestruje się ok. 200-300 przypadków tej choroby. Najwięcej w województwach podlaskim (45 proc.) i warmińsko-mazurskim (25 proc.). Może to być związane z florą występującą na tych terenach (duże obszary zielone) lub odsetkiem wyszczepienia populacji przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Zobacz również: Tak objawia się neuroborelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu 

Jak objawia się kleszczowe zapalenie mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu na początkowym etapie przypomina przeziębienie lub grypę, objawiając się gorączką, bólami mięśni i stawów, nudnościami, biegunką. Po kilku dniach objawy ustępują, by po kolejnych kilku dobach powrócić z o wiele większą intensywnością. Dołączają do niech również symptomy takie jak: sztywność karku i światłowstręt.

Zobacz również: Jak uniknąć ugryzienia kleszcza? Poradnik w czterech prostych krokach

Czym kleszczowe zapalenie mózgu różni się od boreliozy?

Druga przenoszoną przez kleszcze chorobą jest borelioza. Jednym z jej najbardziej charakterystycznych objawów jest rumień (zwykle o kształcie pierścienia lub owalnej plamy), pojawiający się wokół ukąszenia. Kolejne objawy to zmęczenie, bóle i zawroty głowy oraz - bardzo charakterystyczne - porażenie nerwu twarzowego.

Zobacz również: Kogo kleszcze lubią najbardziej? Znaczenie ma nie tylko grupa krwi

Kto jest narażony na ukąszenie kleszcza?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: każdy, kto spędza czas na łonie natury. Istnieją jednak osoby, które kleszcze upodobały sobie szczególnie. Chodzi o osoby, cierpiące na nadmierną potliwość, używające silnie pachnących dezodorantów, borykające się z niedoborami witamin z grupy B oraz te, o grupie krwi A. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zapach ludzkiego ciała, czyniąc go atrakcyjnym dla kleszczy. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | borelioza | kleszczowe zapalenie mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy