Napar z lipy: Przyspieszy leczenie grypy, oczyści z toksyn
W sezonie jesienno-zimowym znacznie zwiększa się ryzyko rozwoju grypy i chorób układu oddechowego, takich jak angina, zapalenie oskrzeli, gardła czy krtani, dlatego warto w tym okresie często sięgać po suszone kwiaty lipy i pić przyrządzane na ich bazie syropy, napary czy herbatki. Zawarte w nich substancje biologicznie czynne, takie jak flawonoidy, fitosterole, śluzy czy garbniki wykazują działanie przeciwzapalne oraz napotne i przyspieszają powrót do zdrowia. Jak najlepiej wykorzystywać kwiaty lipy w leczeniu grypy czy anginy? Dlaczego warto pić napar z lipy tuż przez zaśnięciem? Co ma on wspólnego z detoksykacją organizmu? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.
Prozdrowotne właściwości lipa zawdzięcza zawartym w niej substancjom biologicznie czynnym. Do najbardziej cennych zalicza się flawonoidy, fitosterole, śluzy, garbniki, sole mineralne, witaminę C oraz PP. Kombinacja wymienionych składników sprawia, że lipa posiada zdolności przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz moczopędne. Poza tym działa też rozkurczowo i stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, a tym samym skutecznie wspiera działanie układu pokarmowego i przyspiesza procesy trawienne.
Lipa na przeziębienie i grypę
Surowcem wykorzystywanym w medycynie naturalnej jest suszony kwiatostan lipy. Wchodzi w skład wielu preparatów. Najczęściej na jego bazie sporządza się herbatki oraz syropy, które są wykorzystywane we wspomaganiu leczenia przeziębienia i grypy. Przykładowo wyciąg z lipy działa przeciwgorączkowo i okazuje się bardzo przydatny w walce z wirusami i bakteriami atakującymi ludzki organizm. Jednakże kwiaty lipy poza walorami przeciwgorączkowymi i napotnymi posiadają też zdolności wykrztuśne i osłaniające, a tym samym wspomagają leczenie chorób górnych dróg oddechowych, takich jak angina, zapalenie oskrzeli, krtani czy gardła. Najlepiej działa płukanie gardła wywarem z tego zioła. Na bazie kwiatów lipy można też przyrządzać napary do inhalacji, do których warto dodać kwiaty czarnego bzu czy dziką różę.
Zawarte w kwiatach lipy śluzy fantastycznie stymulują układ pokarmowy i wspierają jego pracę. Przyspieszają procesy trawienne i metaboliczne, usprawniają jelita oraz łagodzą dolegliwości trawiennie i wspomagają leczenie choroby wrzodowej, gdyż znacznie przyspieszają wydzielanie soków trawiennych.
Napar z lipy koi nerwy
Kwiaty lipy działają wyjątkowo kojąco na organizm. Napar na ich bazie szczególnie zalecany jest dla osób zmagających się z nerwicą i dla tych narażonych na duży stres. Szklanka specyfiku wypita wieczorem fantastycznie zrelaksuje i zapewni dobry oraz wydajny sen.
Napar z lipy oczyszcza organizm
Napar z kwiatów lipy działa też moczopędnie, a tym samym pomoże oczyścić organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. W efekcie będzie działał bardziej efektywnie i stanie się bardziej odporny na atakujące nas choroby.
Lipa - zastosowanie zewnętrzne
Kwiaty lipy można także wykorzystywać - w formie płukanek, okładów czy inhalacji - zewnętrznie. Pomagają łagodzić stany zapalne oraz podrażnienia skóry, a poza tym fantastycznie ją pielęgnują - regenerują i uelastyczniają naskórek.
Napar z lipy można w prosty sposób przygotować w domu. Wystarczy wsypać 1 łyżkę stołową wysuszonych kwiatów lipy do szklanki i zalać je wrzącą wodą i odstawić na 20 minut. Działanie naparu można wzmocnić, dodając do niego sok malinowy bądź miód (najlepiej lipowy). (Aby zachować lecznicze właściwości miodu napar powinien być wystudzony). Herbatę z lipy najlepiej pić trzy razy dziennie po filiżance.
Przeciwwskazania
Naparu z lipy powinny unikać osoby, które są uczulone na pyłki kwiatu lipy oraz kobiety w ciąży, matki karmiące piersią oraz dzieci do 12. roku życia.