Reklama

Naturalne sposoby na problemy z prostatą

Statystyki dowodzą, że coraz więcej mężczyzn zmaga się dolegliwościami będącymi efektem przerostu prostaty. Ten wstydliwy, choć dzisiaj bardzo popularny problem, dotyka zazwyczaj panów po pięćdziesiątce. Gdy zaczną dokuczać pierwsze objawy, czyli kłopoty z oddawaniem moczu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego zaleca się zmianę stylu życia oraz wprowadzenie do diety produktów, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie prostaty. Podpowiadamy, o czym pamiętać, gdy prostata daje o sobie znać w bolesny sposób.

Skąd biorą się problemy z prostatą?

Wszelkie dolegliwości i problemy zdrowotne związane z prostatą są zazwyczaj wynikiem jej przerostu, w wyjątkowych przypadkach również nowotworu prostaty. Wraz ze starzeniem się organizmu mężczyzna traci testosteron, czego efektem może być właśnie przerost prostaty i problemy z oddawaniem moczu.

Przerośnięta prostata uciska wówczas cewkę moczową jednocześnie powodując nieprzyjemne objawy. Te dolegliwości dotyczą zazwyczaj mężczyzn po pięćdziesiątce, jednak mogą pojawić się również wcześniej - na przykład u mężczyzn, którzy zaniedbali swoje zdrowie.

Reklama

Co robić, gdy dotknął nas ten problem?

Jeśli objawy przerostu prostaty są dokuczliwe, należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Ponadto, warto skorzystać również z dobrodziejstw medycyny naturalnej i niekonwencjonalnej, które ukoją pieczenie oraz ból. Podpowiadamy, o czym pamiętać, by dolegliwości związane z przerostem prostaty nie były dokuczliwe.

Naturalne metody łagodzące dolegliwości związane z przerostem prostaty

Napary ziołowe

Napary ziołowe oczyszczają organizm i usprawniają proces oddawania moczu. Dobroczynnie wpływają na nerki oraz na pęcherz moczowy. Przy problemach z prostatą najlepiej sprawdzi się napar z pokrzywy. Należy pić go regularnie, przynajmniej jedną filiżankę dziennie.

Likopen

Likopen, którego najwięcej zawierają pomidory, działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie na nasz organizm. Niezwykle korzystnie wpływa on na procesy związane z oddawaniem moczu, a także wykazuje właściwości antynowotworowe. Przy problemach z prostatą należy dostarczać go do organizmu regularnie, najlepiej w postaci świeżych pomidorów.

Wyciąg z pestek dyni

Pestki dyni wykazują wiele dobroczynnych właściwości dla naszego zdrowia, między innymi dbają o prawidłowe funkcjonowanie prostaty jednocześnie zapobiegając jej zapaleniu. Najlepiej sprawdzi się tutaj wyciąg z pestek dyni.

Cynk

Problemy z prostatą mogą pojawić się również, gdy organizm mężczyzny cierpi na niedobór cynku. Dlatego warto przyjmować ten cenny minerał wraz z dietą. Jego spore ilości zawierają zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, wspomniane już pestki dyni, a także pieczarki i kurki.

Regularne picie wody

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oczyszcza go i usprawnia większość procesów w nim zachodzących. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne w przypadku przerostu prostaty. Dlatego każdy, kto zmaga się z tym problemem, codziennie powinien wypijać osiem szklanek wody.

Odpowiednia dieta i zdrowy styl życia

Na funkcjonowanie prostaty wyraźny wpływ mają również styl życia oraz dieta. Badania potwierdzają, że mężczyźni, którzy prowadzą zdrowy styl życia i prawidłowo się odżywiają, prawie nie odczuwają dolegliwości związanych z przerostem prostaty. O czym należy zatem pamiętać?

1. O regularnym śnie.

2. O stosowaniu diety bogatej w witaminy i minerały. Jadłospis powinien być bogaty w warzywa, owoce, pełne ziarno, chude mięso. Należy unikać natomiast produktów ciężkostrawnych i wysokokalorycznych.

3. Warto unikać również używek. Alkohol i papierosy wpływają negatywnie na funkcjonowanie prostaty.

4. Wskazana jest regularna aktywność fizyczna.

Zapobieganie

Jak zwykle, dużo ważniejsze od leczenie jest zapobieganie problemowi. W przypadku przerostu prostaty nie jest to trudne, ale nie zawsze skuteczne. Pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego u mężczyzn ma na pewno odpowiednio dobrana dieta (bogata w witaminy i minerały), regularne nawadnianie organizmu, aktywność fizyczna, a także systematyczne badanie prostaty. Dbając o te aspekty można zmniejszyć ryzyko pojawienia się dokuczliwych problemów w przyszłości.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy