Reklama

Naturalne sposoby na wrastające paznokcie u stóp

Ból, obrzęk i zaczerwienienie, a także nadwrażliwość w zmienionym chorobowo miejscu - to najczęstsze objawy świadczące o tym, że nasz paznokieć zaczyna wrastać w tkankę miękką. Bardzo często wymienionym oznakom towarzyszy również infekcja. Przyczyny kłopotliwej dolegliwości bywają prozaiczne i z reguły sprowadzają się do dwóch nieustannie popełnianych przez nas błędów, czyli noszenia niewłaściwie dobranego i zbyt ciasnego obuwia oraz nieodpowiedniego obcięcia paznokci. Sprawdź, jak dzięki domowym kuracjom możesz zmniejszyć tworzący się obrzęk, wygrać z bólem i przywrócić komfort swoim stopom.

Zbawienny wpływ gorącej wody i soli Epsom

Pierwsza zalecana domowa kuracja nie wymaga zakupu skomplikowanych składników, ani poświęcenia na nią dużej ilości czasu. Potrzebne ci będą: gorąca woda i sól Epsom lub sól morska. Ta pierwsza zmiękczy skórę wokół wrastającego paznokcia, a sól pomoże zwalczyć infekcję i zmniejszyć opuchliznę.

Napełnij miskę 10 litrami gorącej wody i kilkoma łyżkami soli Epsom lub soli morskiej. Mieszaj do momentu, aż sól się rozpuści. Następnie zanurz stopy w miksturze i mocz je w niej co najmniej przez 20 minut. Po zabiegu osusz skórę i nałóż na stopy czyste skarpetki.

Reklama

Zabieg powtarzaj codziennie, do momentu aż zniknie zaczerwienienie.

Zbawienny wpływ okładów

Ból związany z wrastającym paznokciem możesz również pokonać stosując okłady. Dodaj do około ½ litra letniej wody łyżkę soli, połącz składniki, a następnie zanurz w niej gaziki. Przyłóż je do chorobowo zmienionego miejsca i pozostaw na 10-15 minut. Zabieg powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia, aż do wyleczenia wrastającego paznokcia.

Pomocna bawełna

Pod wrastający paznokieć można też podłożyć mały kawałek bawełny i delikatnie go podważyć. Ten prosty trik pomoże nadać odpowiedni kierunek wzrostu paznokcia i będzie przeciwdziałać jego dalszemu wrastaniu w tkanki miękkie.

Noś wygodne buty

Aby złagodzić ból związany z wrastającym paznokciem należy zadbać o komfort stóp, czyli przede wszystkim nosić przewiewne skarpetki i odpowiednio dopasowane buty. Zbyt ciasne mogą tylko niepotrzebnie zaostrzyć uporczywe dolegliwości. Jeśli tylko jest to możliwe, warto zakładać sandały.

Ważna higiena i właściwe skracanie paznokci

Należy też przestrzegać zasad higieny i w odpowiedni sposób skracać paznokcie. Najlepiej obcinać je, pozostawiając boczne krawędzie i zbytnio ich nie zaokrąglać. Jeśli dolegliwości będą przybierać na sile, a opuchlizna tworząca się wokół paznokcia zwiększać, należy możliwie jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy