Naturalne sposoby zapobiegania osteoporozie
Osteoporoza to choroba atakująca kości, która jest powodowana przez dezintegrację komórek kostnych oraz białek i soli mineralnych, takich jak wapń, które tworzą macierz kości. Osteoporoza to schorzenie, które głównie dotyka kobiet podczas lub po menopauzie. Aby w sposób naturalny zapobiegać osteoporozie powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na naszą dietę i upewnić się, że dostarczamy organizmowi substancji odżywczych niezbędnych dla naszych kości. Dodatkowo powinniśmy unikać siedzącego trybu życia, a także palenia tytoniu, picia kawy oraz spożywania rafinowanego cukru i innych produktów spożywczych.
Osoba cierpiąca na osteoporozę ma poczucie kompletnego braku wsparcia w życiu. W przypadku takich problemów emocjonalnych zalecamy spersonalizowaną kurację homeopatyczną, ponieważ problemy emocjonalne mogą powodować lub przyczyniać się do dalszego rozwoju wielu problemów zdrowotnych.
Medycyna naturalna oferuje liczne alternatywy suplementacji w przypadku deficytów substancji odżywczych niezbędnych dla kości. My zalecamy następujące z nich:
Organiczny płynny krzem: ten suplement rekonstruuje kości nadając im elastyczność oraz pozwalając na większą swobodę ruchu twoim stawom.
Sole mineralne Schusslera - calcium phosphoricum: te homeopatyczne sole pomagają lepiej przyswajać wapń i nie wchodzą w interakcje z żadnymi innymi lekami. Możesz przyjmować dwie tabletki trzy razy dziennie, pomiędzy posiłkami, przez co najmniej trzy miesiące.
Sole mineralne Schusslera – Silicea: te sole możesz przyjmować, kiedy cierpisz na ból, nadwrażliwość lub masz tendencje do złamań kości.
Minerały: specjaliści zalecają przyjmowanie zestawu mangan-kobalt, fluoru, magnezu oraz fosforu.
Witamina D: Jeśli masz szczęście mieszkać tam, gdzie jest słonecznie powinieneś mieć zapewnioną odpowiednią ilość witaminy D, pod warunkiem, że spędzasz choć trochę czasu na słońcu każdego dnia. Najlepiej łapać promienie słońca, kiedy są najmniej intensywne, czyli wcześnie rano lub tuż przed zachodem. Jeśli jednak nie jesteś takim szczęśliwcem, możesz przyjmować witaminę D w formie suplementu.
Wbrew temu, co słyszałeś nabiał nie jest najlepszym wyborem w przypadku występowania osteoporozy, ponieważ wapń w nim obecny jest dość trudno przyswajalny.
Należy również zachować szczególną ostrożność w przypadku produktów, które uniemożliwiają właściwe przyswajanie wapnia oraz utrzymywanie go na odpowiednim poziomie. Do produktów takich zaliczają się na przykład biały cukier oraz kawa.
Sezam: zawiera więcej wapnia niż mleko i jest ono o wiele łatwiej przyswajalne. Możesz spożywać go na surowo w formie sproszkowanej lub w formie prażonego proszku lub surowego oleju sezamowego, a nawet jako tahini (rodzaj pasty sezamowej używanej w kuchni Bliskiego Wschodu). Tahini można zmieszać z wodą, cytryną, cynamonem oraz miodem uzyskując pyszny sezamowy napój. Tahini można także stosować do smarowania.
Gotowana marchewka: marchewki mają zdecydowanie więcej wapnia w formie ugotowanej niż surowej.
Pieprzyca peruwiańska: ta roślina zawiera niewiarygodne ilości wapnia oraz żelaza i dodatkowo świetnie reguluje hormony. Chorzy cierpiący na nadciśnienie oraz osoby z nadaktywnym układem odpornościowym powinny zachować ostrożność w przypadku stosowania tej rośliny.
Skrzyp: bardzo bogate źródło krzemu. Możesz przyjmować w ilości dwóch lub trzech małych miarek dziennie.
Woda morska: naturalny i świetnie zbilansowany suplement, który można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Zalecamy przyjmować łyżkę stołową wody morskiej przed każdym posiłkiem.