Reklama

Naturalne środki na ból zęba. Działają jak lek

Gdy znienacka dopadnie cię uporczywy ból zęba, wcale nie musisz sięgać po mniej lub bardziej popularne leki przeciwbólowe. Dolegliwości skutecznie złagodzą w pełni naturalne środki, które masz w zasięgu ręku i znajdziesz w kuchennej szafce. Sięgnij po szałwię, krwawnik pospolity, kurkumę, imbir, tymianek, czy goździki. Jak dokładnie je wykorzystać? Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki.

Szałwia a ból zęba

Dobroczynne właściwości szałwii lekarskiej znane są już od wieków i wiązane z jej składem. Stanowi doskonałe źródło witamin: A, C, PP B6; składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, wapń, sód czy potas; nienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, flawonoidów, kwasów organicznych oraz olejku lotnego. W medycynie naturalnej jest stosowana z powodzeniem w leczeniu dolegliwości towarzyszących przeziębieniu, schorzeniom wątroby czy układu trawiennego, wspiera też wzrok i pamięć.

Dzięki swoim przeciwzapalnym i odkażającym właściwościom może też okazać się wyjątkowo przydatna w łagodzeniu uporczywego bólu zęba i infekcjach jamy ustnej. Warto sięgnąć po sporządzony na jej bazie napar lub płukankę. Jak je przyrządzić? Wystarczy wrzucić łyżkę suszonych ziół do szklanki, zalać wrzątkiem i parzyć przez 10 minut. Napar można wypić albo płukać nim jamę ustną. Zabieg należy powtarzać regularnie, co najmniej cztery razy dziennie.

Reklama

Ból zęba a goździki

Nie bez przyczyny pozyskiwany z wysuszonych pąków kwiatów drzewa goździkowego olejek uznawany był w medycynie chińskiej i indyjskiej za skuteczny naturalny środek przeciwbólowy i znieczulający oraz lek przynoszący ulgę w dolegliwościach układu pokarmowego. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a ponadto wpływa korzystnie na produkcję soku żołądkowego i perystaltykę naszych jelit. Wystarczy włożyć do ust 2-3 goździki i rzuć tak długo, aż zrobią się miękkie. Od razu poczujesz ulgę. Można też zmieszać dwa zmielone na proszek goździki z oliwą z oliwek i nałożyć mieszankę na bolące miejsce albo zamoczyć w olejku goździkowym wacik i przyłożyć go do bolącego zęba. Na efekty kuracji nie trzeba będzie długo czekać.

Ból zęba a imbir

Imbiru, jednej z najpopularniejszych przypraw, nikomu zbytnio rekomendować nie trzeba. Do jego rosnącej sławy przyczyniły się też rozliczne właściwości zdrowotne. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, a nawet przeciwnowotworowe. Idealnie sprawdza się też w łagodzeniu zaburzeń układu krwionośnego oraz pokarmowego i doskonale wpływa na pracę układu odpornościowego. Aby złagodzić ból zęba, należy przyłożyć do niego kawałek obranego ze skórki imbiru, a następnie delikatnie go zagryźć - tak, aby soki spłynęły bezpośrednio do bolącego zęba.

Ból zęba a tymianek

W dolegliwościach jamy ustnej skutecznie pomoże nam też niezastąpiony w kuchni tymianek. Poza tym, że jest niezwykle aromatyczny i doskonale wzbogaca smak potraw, wykazuje działanie przeciwgrzybicze i antyseptyczne, dzięki czemu pomaga zwalczyć choroby dziąseł i spowalnia odkładanie się płytki nazębnej. W połączeniu z miętą redukuje opuchliznę dziąseł, która jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu zębów.

Ból zęba a krwawnik pospolity

Wykazujący działanie znieczulające krwawnik pospolity nie tylko skutecznie zatamuje krwawienie i przyspieszy gojenie rań i skaleczeń, ale doskonale też sprawdzi się w łagodzeniu bólów zęba. Jak go wykorzystać? Wystarczy wetrzeć świeży korzeń lub liście krwawnika bezpośrednio w bolącego zęby i dziąsła. Od razu odczujesz ulgę.

Ból zęba a kurkuma

Wyjątkowo popularna wśród miłośników gotowania oraz znana z przeciwnowotworowych, łagodzących bóle reumatyczne i wzmacniających pracę wątroby właściwości kurkuma doskonale złagodzi także bóle zęba. Wystarczy zmieszać łyżeczkę kurkumy z taką ilością wody, która pozwoli uzyskać konsystencję pasty, a następnie nałożyć mieszankę za pomocą wacika na bolące miejsce. Na efekty nie trzeba długo czekać. Dzięki antyseptycznym zdolnościom ukoi ból i zmniejszy obrzęk dziąseł.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy