Nawilżanie powietrza w domu. Dlaczego to takie ważne?
Nadszedł sezon grzewczy, a wraz z nim ten mało przyjemny okres, kiedy powietrze w naszych domach i mieszkaniach wysusza się pod wpływem rosnącej temperatury. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie w zamkniętych przestrzeniach. W innym wypadku narażamy się na szereg powikłań zdrowotnych.
Kaszel, ból i drapanie w gardle, sucha, pękająca skóra, chrypka, piekące oczy czy wysuszenie śluzówki, które może prowadzić do infekcji. Oprócz tego zmęczenie i gorsze samopoczucie. Suche powietrze w mieszkaniu to nic dobrego. Trudno go jednak uniknąć w momencie, gdy włączamy kaloryfery.
Dlatego dobrze zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu.
Najprostszą metodą jest położenie mokrego ręcznika na grzejniku. Dzięki temu rozgrzany kaloryfer będzie uwalniał wilgoć z materiału, co podniesie poziom wilgotności powietrza. Uwaga: w żadnym wypadku nie wolno kłaść ręczników (czy czegokolwiek) na przenośnych grzejnikach olejowych włączanych do prądu.
Znanym sposobem jest też wieszanie na grzejnikach wypełnionych wodą pojemników. Działa to w podobny sposób, ale woda wydostaje się nieco wolniej niż w przypadku ręcznika, którego trzeba zmieniać co chwilę.
Najlepszą metodą jest oczywiście wykorzystanie nawilżacza. Elektryczne urządzenie skuteczniej uwolni wodę w postaci. Dodatkowo możemy dodać do niej kilka kropli olejku eterycznego.
Korzystając z nawilżacza, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze urządzenie należy regularnie czyścić oraz zmieniać filtry, o ile to możliwe, ponieważ zalegający brud może przyczyniać się do rozwoju bakterii czy grzybów w naszym mieszkaniu.
Po drugie dobrze kontrolować temperaturę - zbyt wysoka w połączeniu z wilgocią również tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów.
Wilgotność powietrza w domu powinna wynosić około 40 do 60 proc. Można zbadać jej poziom za pomocą niedrogiego urządzenia zwanego higrometrem.
Przeczytaj także
Jak nawilżyć i oczyścić powietrze w mieszkaniu? Skuteczne sposobyOdpowiednie nawilżanie powietrza. Porady