Nie musi boleć
Ból spełnia pożyteczną rolę: ostrzega, że w organizmie dzieje się coś złego. I nie pozwala o tym zapomnieć.
Gdy boli ząb, to sygnał, że toczy się w nim jakiś proces chorobowy i trzeba iść do dentysty. Ostry ból brzucha może być m.in. objawem zapalenia wyrostka robaczkowego - a to wymaga operacji. Bóle, których przyczynę znamy, np. głowy, stawowe, menstruacyjne, można uśmierzać we własnym zakresie - za pomocą tabletek czy domowych zabiegów.
Bez recepty dostępnych jest wiele leków przeciwbólowych. Najpopularniejsze są te z grupy NLPZ - niesterydowych przeciwzapalnych: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, paracetamol. Łagodzą różne bóle: głowy, stawów, zębów, menstruacyjne. Paracetamol działa tylko przeciwbólowo, dwa pierwsze leki - także przeciwzapalnie. Jeśli więc dokucza nam ból zatok czy stawów (dolegliwości te często są związane ze stanem zapalnym), lepiej działać i przeciwbólowo, i przeciwzapalnie. Paracetamol jest łagodniejszy dla żołądka, więc wrzodowcy nim powinni zbijać np. "zwykły" ból głowy. Wszystkie leki z grupy NLPZ na dłuższą metę drażnią żołądek.
Przeciwbólowe działanie temperatury. Zimno likwiduje obrzęki, obniża podwyższoną w stanie zapalnym ciepłotę tkanek. Dlatego zimne okłady łagodzą ból świeżo po urazach. Można je robić z torebki mrożonych warzyw (owinąć je ścierką); najlepiej drobnych, bo łatwiej taki okład dopasować do kształtu chorego miejsca. Ciepło pomaga przy bólach reumatycznych i zwyrodnieniowych, łagodzi stan zapalny stawów i nerwobóle. Działa rozkurczowo, pomaga więc np. przy ataku kolki wątrobowej, kamieni nerkowych, skurczach jelit. Ciepłe okłady to np. termofor, poduszka elektryczna lub podgrzany okład żelowy z apteki. Ból stawów i mięśni łagodzi ciepła kąpiel (do 15 minut) w temp. 38-39°C. Bóle migrenowe łagodzi moczenie nóg w gorącej wodzie.
A może masaż? Rozluźnia mięśnie, co poprawia krążenie krwi, a więc i zaopatrzenie tkanek w tlen i substancje odżywcze. A także przeciwzapalne, produkowane przez organizm i wysyłane w miejsce uszkodzenia. Pomaga w bólu głowy i krzyża.
Zawsze musimy rozważyć: czy sięgnąć po tabletkę przeciwbólową,czy powstrzymać się przed jej zażyciem. Żaden lek nie jest wolny od skutków ubocznych. Poza tym zażycie go może czasem fałszować objawy, które powinien ocenić lekarz. Jeśli ból trwa dłużej niż dwa dni, może być oznaką poważniejszego problemu - trzeba iść do lekarza.
Dr Marek Domański, spec. medycyny rodzinnej
Medycyna zna wiele sposobów łagodzenia bólu - także przewlekłego. Stosuje się z powodzeniem peloterapię (okłady z borowiny), laseroterapię, ultradźwięki, stymulacje elektryczne i elektromagnetyczne. A także blokady z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych wstrzykiwanych w miejsce, które jest źródłem bólu.