Nie rezygnuj z węglowodanów - wybieraj je mądrze
Wiele z diet odchudzających w pierwszej kolejności zakłada wyeliminowanie z codziennego jadłospisu węglowodanów. Jednak dietetyk Rob Hobson, zaleca, aby z nich nie rezygnować, a wybierać mądrze.
Dietetyk Rob Hobson wskazuje, że węglowodany są potrzebne w naszej diecie - zawierają błonnik i cenne witaminy oraz składniki mineralne. Niestety w imię smukłej sylwetki, to właśnie z nich rezygnujemy najczęściej, niepotrzebnie.To, co warto wykluczyć z codziennej diety to m.in. produkty na bazie białej mąki, czy biały ryż.
W procesie oczyszczania, ziarna tracą wiele cennych składników odżywczych. Natomiast produkty pełnoziarniste są bogate w błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, białko, cynk żelazo, magnez. Ostatnie badania przeprowadzone przez ekspertów z Harvard School of Public Health wykazały, że obecność produktów pełnoziarnistych w diecie może przyczyniać się do zwiększenia długości życia.
Produkty pełnoziarniste są bogatsze w składniki odżywcze, witaminy i minerały, wspomagają proces regulowania poziomu cukru we krwi, zmniejszają również stany zapalne w organizmie. Liczne badania wykazały, że ludzie, którzy jedzą więcej produktów pełnoziarnistych, w porównaniu do osób sięgających po przetwarzane węglowodany, mają niższe ryzyko cukrzycy i chorób serca.Dietetyk zachęca m.in. do spożywania produktów powstałych na bazie mąki żytniej. Żyto jest bogatym źródłem magnezu, żelaza, cynku, miedzi.
- Ciemny żytni chleb jest smaczną alternatywą dla zwykłego chleba. Zawiera wiele aminokwasów, jest również cennym źródłem białka, błonnika. Jest to również świetna alternatywa dla osób cierpiących na celiakię - podkreśla Rob Hobson.
Dietetyk przypomina również o brązowym ryżu.
- Nie jest może on tak modny, ale to doskonała alternatywa dla osób, które chcą włączyć do diety pełne ziarna, a nie wiedzą, od czego zacząć. Brązowy ryż oczywiście jest bogatym źródłem błonnika, niacyny i witaminy B6 - te ostatnie są niezbędne dla właściwego metabolizmu energetycznego. Brązowy ryż zawiera również magnez i selen, który działa jak przeciwutleniacz, chroniąc organizm przed uszkodzeniem w wyniku działania wolnych rodników - wyjaśnia dietetyk.
Jeśli natomiast chcemy mieć na talerzu coś zdrowego i modnego, warto sięgnąć po komosę ryżową.
- Komosa ryżowa to cenne źródło kwasów foliowych, żelaza - to cenna właściwość szczególnie, jeśli ktoś jest na diecie wegetariańskiej - magnezu, cynku. Może być wykorzystywane, jako dodatek do sałatek, albo owsianki - przekonuje Hobson. (PAP Life)