Nietypowe zastosowanie skórki pomarańczowej
Powszechnie wiadomo, że pomarańcze są niezwykle zdrowe, głównie ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Oprócz tego są źródłem wielu innych składników odżywczych, takich jak witaminy A i B, magnezu, wapnia, potasu, fosforu. Miąższ pomarańczy jest soczysty, słodki i działa orzeźwiająco, dlatego owoc ten jest tak lubiany. Jednak po jego zjedzeniu większość z nas najczęściej wyrzuca skórkę z pomarańczy, nie zdając sobie sprawy z jej właściwości zdrowotnych i kosmetycznych. A zawiera ona więcej składników odżywczych i flawonoidów niż miąższ! Nie marnuj więc dobrodziejstw natury i wykorzystaj zalety pomarańczowej skórki. Ma ona wiele cudownych zastosowań!
Dzięki zawartości rozpuszczalnego błonnika i pektyn, skórka z pomarańczy pomaga obniżyć poziom cholesterolu i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy zawału serca.
Ponadto badania opublikowane w 2004 roku w magazynie prezentującym badania z zakresu chemii żywienia pokazują, że za sprawą flawonoidów zawartych w skórce pomarańczy, pomaga ona bezpiecznie obniżyć poziom cholesterol.
Pij herbatę ze skórki pomarańczy 2 razy dziennie, by pozbyć się złego cholesterolu.
Problemy z trawieniem? Picie herbaty przygotowanej z pomarańczowej skórki pomaga także i w tej bolączce. Wykazuje skuteczne działanie w przypadku różnych dolegliwości trawiennych, takich jak niestrawność, wzdęcia, zgaga. Wysoka zawartość błonnika reguluje pracę jelit, co zapobiega zaparciom, a pektyny stymulują wzrost pożytecznych bakterii w jelicie grubym.
Słodki, egzotyczny i intensywny zapach pomarańczy nie tylko oczyszcza, odświeża i nawilża powietrze w całym mieszkaniu, ale też działa relaksująco.
Naturalny, niezawierający żadnych substancji chemicznych odświeżacz powietrza przygotować samodzielnie. W tym celu w 2 szklankach wody zagotuj świeżą skórkę z pomarańczy, odrobinę soku z cytryny i kilka lasek cynamonu. Odcedź i przelej do butelki z atomizerem. W ten prosty sposób pachnący i naturalny odświeżacz możesz mieć zawsze pod ręką.
W miejscach, gdzie przykre zapachy występują najczęściej, możesz zostawić materiałowe saszetki ze skórką pomarańczy w środku. Na nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci również jest sposób: wystarczy na dno pojemnika wrzucić skórki pomarańczy lub innych cytrusów.
Masz dość nieproszonych „gości” w domu? Zapach owoców cytrusowych, w tym pomarańczy, skutecznie odstrasza mrówki, komary, karaluchy czy muchy. Odpowiedzialny jest za to związek chemiczny o nazwie limonen, który znajduje się głównie w skórce owoców cytrusowych i nadaje im specyficzną woń.
Aby pozbyć się irytujących, małych lokatorów, zetrzyj skórkę z pomarańczy i pozostaw ją w różnych miejscach (w szafie, na parapetach, przy drzwiach).
Skórka z pomarańczy skutecznie chroni też przed ugryzieniami komarów. Wystarczy potrzeć nią skórę.
Zawartość fosforu w skórce z pomarańczy czyni ją cennym dodatkiem do kompostu. Nie tylko pozytywnie wpływa na urodzajność gleby, ale nadaje jej świeży zapach, który zniechęci psy i koty od kopania w ziemi.
Pamiętaj, aby przed dodaniem skórki z pomarańczy do kompostu dokładnie ją umyć, aby pozbyć się pestycydów i szkodliwych substancji chemicznych, które mogłyby zaszkodzić mikroorganizmom pełniącym istotną rolę w przetwarzaniu kompostu.
0 Przed suszeniem dokładnie umyj skórkę z pomarańczy, by pozbyć się substancji chemicznych, którymi owoce mogły być skropione przed transportem.
1 Sproszkowane skórki przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
2 Nie przechowuj świeżych skórek w lodówce.