Reklama

Niezawodne sposoby na ból głowy

Specjalista wyjaśnia, skąd biorą się nasze kłopoty i jak możemy sobie w nich ulżyć, a także w jaki sposób im zapobiegać.

Możesz o tym nie wiedzieć, ale jednym z zaleceń lekarskich dla osób, które często boli głowa, są... regularne posiłki. W badaniach udowodniono, że wahania poziomu glukozy we krwi mogą bardzo sprzyjać występowaniu dolegliwości i to niezależnie od tego, czy chodzi o migrenę, bóle związane z cyklicznymi zmianami hormonalnymi, czy pojawiające się na skutek silnego lub długotrwałego stresu (tzw. napięciowe).

Dietetyczne wspomaganie

Powinnaś posilać się nie rzadziej, niż co 4 godziny (umiarkowanie dużymi porcjami). Zrezygnuj z picia kawy na czczo i gdy długo nie jadłaś (sprzyja to spadkowi stężenia glukozy, tzw. hipoglikemii). Przy skłonności do migreny postaraj się nie jadać pokarmów bogatych w tzw. tyraminę, np. przejrzałych bananów i awokado, serów pleśniowych, wędzonych i marynowanych ryb oraz paszetów.

Reklama

Co dzieje się w głowie, gdy boli?

Zwykle dolegliwości mają związek ze zmianami zachodzącymi w naczyniach krwionośnych mózgu, ich poszerzeniem lub skurczeniem

Przy migrenie naczynka na powierzchni mózgu zostają podrażnione przez substancje chemiczne uwalniane przez neurony. Rozszerzają się, a w otaczających tkankach pojawia się stan zapalny. Następuje atak migreny - jednostronny, pulsujący ból głowy.

Podczas miesiączki spada poziom estrogenów (estradiolu). Obniża się też stężenie serotoniny, co powoduje zmniejszenie napięcia ścianek naczyń i w efekcie silniejsze odczuwanie bólu - podobnego do migrenowego.

Pod wpływem stresu kurczą się naczynia krwionośne w mózgu. Do tego wzrasta napięcie mięśni głowy - tępy, niezbyt nasilony ucisk obejmuje całą głowę lub czoło, skroń albo potylicę.

Pomoc z apteki

Oto medykamenty, które złagodzą ból, a także dostarczą składników odżywczych dla mózgu i usprawniających działanie układu nerwowego.

Leki przeciwbólowe Lekarze doradzają jednoskładnikowe niesteroidowe leki przeciwzapalne lub, przy migrenie, zawierające 3 składniki: kwas acetylosalicylowy, paracetamol i kofeinę (są uznawane przez Europejską Federację Towarzystw Neurologicznych za tzw. klasę A wśród środków zwalczających migrenę).

Warto sięgnąć po nie odpowiednio wcześnie (przy migrenie w fazie tzw. aury, przy bólach związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego 2-3 dni przed miesiączką lub w pierwszym dniu krwawienia). Zażywaj dawki zgodnie z informacjami w ulotce, nie niższe i nie wyższe (unikniesz m.in. przekształcenia się migreny w przewlekły ból głowy).

Kapsułki z tranem będą źródłem kwasów omega-3 dla mózgu, co bardzo korzystnie wpłynie na twoją odporność psychiczną i zdolność radzenia sobie z codziennymi stresami. W efekcie staniesz się mniej narażona na napięciowe bóle głowy.

Tabletki z magnezem i witaminą B Podziałają równoważąco na psychikę i usprawnią przepływ impulsów nerwowych.

Pastylki z partenolidem, to substancja pochodzenia roślinnego znana z tego, że niweluje bóle migrenowe.



Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy