Reklama

Niezbędna witamina, która poprawia wydolność organizmu

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to również witamina rozpuszczalna w tłuszczach, którą można znaleźć w kilku produktach spożywczych. Witamina D może być również bezpiecznie uzyskana z suplementów diety dostępnych w aptece. Składa się z dwóch składników: cholekalcyferolu i kalcyferolu. Obie formy witaminy D są wytwarzane z prowitamin, a prowitaminy są przekształcane w cholekalcyferol i kalcyferol w momencie działania światła słonecznego. Stąd właśnie witamina D określana jest witaminą pochodzącą ze słońca.

Źródło witaminy D

Witaminę D można znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego. Najlepsze jej źródło to olej z wątroby - na przykład olej z wątroby halibuta, tran i olej z wątroby rekina. Mniejsze ilości witaminy można znaleźć również w żółtkach jajka kurzego, sardynkach oraz maśle. Podobno grzyby również mają niewielką ilości witaminy D, która jest łatwo przyswajana.

Wchłanianie, transport i magazynowanie witaminy D w organizmie

Najlepszym sposobem na pozyskanie witaminy D jest ekspozycja skóry na światło słoneczne, które pozwala organizmowi dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy. Ponieważ witamina D uzyskana ze słońca jest o wiele dłużej magazynowana w organizmie niż witamina D pozyskana z pożywienia, zaleca się częste spacery w słoneczną pogodę. Promieniowanie słoneczne przenika do głębszych warstw skóry, gdzie znajduję się pochodna cholesterolu o nazwie 7-dehydrocholesterol, z którego pod wpływem promieniowania UVB powstaje prowitamina D3. Wskutek ciepła powstaje witamina D3, która może być magazynowana zarówno w komórkach tłuszczowych oraz być uwalniana do krwiobiegu, gdzie jest wiązana w białko, które transportuje je do wątroby. W wątrobie - wskutek działania enzymów - jest przekształcona w znacznie silniejszą substancję, która w takiej postaci transportowana jest do nerek, gdzie jest przekształcana w najsilniejszą postać witaminy D.

Reklama

Znaczenie witaminy D w organizmie

- witamina D odgrywa różne role w organizmie. Jedna z jej podstawowych funkcji polega na wchłanianiu jonów wapnia w jelitach. W procesie tym witamina D pomaga utrzymywać właściwy poziom wapnia w surowicy krwi i tym samym odpowiednią ilość fosforu wspomagającego mocne kości.

- witamina D jest także potrzebna w procesie wzrostu kości

- witaminy D jest również potrzebna do prawidłowego działania mięśni całego ciała, co jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sport

- niedobór witaminy D niesie za sobą ryzyko rozwoju osteoporozy. Objawy tej choroby mogą obejmować porowatą strukturę kości oraz przewlekłe bóle kości. Złamania kości również są o wiele bardziej częstsze u osób, które nie dbają o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie.

Korzyści, jakie daje witamina D kulturystom

Witamina D jest niezbędną witaminą dla osób regularnie uprawiających ćwiczenia oraz kulturystykę. Rozpoczęcie ćwiczeń przez osobę, która ma słabe kości, może być dość ryzykowne, ponieważ w ich trakcie często dochodzi do przeciążenia. Uprawianie kulturystyki ze słabymi kośćmi może okazać się wielkim wyzwaniem. Witamina D jest najlepszym rozwiązaniem dla osoby, która jest zainteresowana w poprawie wyników ćwiczeń i osiągnięć.

Badania sugerują, że witamina D jest także potrzebna do zmniejszenia poziomu hormonu stresu zwanego kortyzolem. Ze względu na jego udział w codziennym życiu, dochodzi do poważnych zmian, które szkodzą sercu. Kortyzol zwęża naczynia krwionośne, co prowadzi do podwyższonego ciśnienia krwi. Biorąc witaminę D zapewniamy sobie lepszą wydajność podczas ćwiczeń wraz z niższym ryzykiem wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych.

Kiedy trzeba uzupełnić poziom witaminy D?

Witamina D jest także potrzebna do prawidłowego utrzymania napięcia mięśni. Dlatego też osoby uprawiające sport, chcąc zwiększyć zapasy energii, muszą koniecznie uzupełnić poziom witaminy D. Niedobór witaminy ma związek z osłabieniem mięśni oraz ich zanikiem. Dla osób uprawiających kulturystykę zaleca się, aby regularnie uzupełniać poziom witaminy D w czasie treningów.

Witamina D jest również potrzebna do obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę, ponieważ jest zaangażowana w procesie tworzenia insuliny i hormonów tarczycy.

Witaminy D jest również potrzebna do wytwarzania testosteronu. Badania wykazały, że jest też niezbędna do syntezy testosteronu oraz zmniejszenia objawów i ryzyka wystąpienia raka prostaty.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama