Reklama

Nowe wytyczne w kwestii szczepień na grypę. Lepiej tego nie lekceważyć

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że czekają nas zmiany w kwestii szczepień na grypę. Ministerstwo Zdrowia ma w planach przygotowanie poprawek legislacyjnych, dzięki którym Polacy będą mogli w łatwiejszy sposób uzyskać szczepienia. Chodzi o projekt, który został wykorzystany już w w trakcie pandemii koronawirusa.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas poniedziałkowego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia poinformował, że  rząd pracuje nad projektem, który ma ułatwić przyjmowanie szczepień przeciwko grypie. Chodzi o e-skierowania na szczepienia dla wszystkich uprawnionych osób.

Przeczytaj więcej: Witaminy długowieczności. Jakie suplementować, by żyć jak najdłużej?

Zmiany w szczepieniach przeciwko grypie. Będzie łatwiej?

E-skierowanie zgodnie z planem miałoby zastąpić receptę na szczepienie przeciwko grypie, którą obecnie musi wystawić lekarz. Po wprowadzeniu zmian, każdy chętny na szczepienie będzie mógł otrzymać preparat "z marszu" w aptece.

Reklama

Ułatwienia będą skierowane dla osób, dla których szczepionka na grypę nie jest refundowana. Osoby z grup objętych refundacją w dalszym ciągu będą musiały otrzymać receptę na preparat ze szczepionką od lekarza.

- Ministerstwo Zdrowia pracuje nad tym, aby w aptekach wprowadzić taki sam system szczepień na grypę jak w przypadku szczepień przeciw COVID-19 - poinformował Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia" w Programie I Polskiego Radia, podkreślając, że "resort chce, aby takie szczepienie w aptece uzyskać nawet bez skierowania od lekarza". Wymaga to rzecz jasna modyfikacji ustawy, jednak wiceminister przekazał, że Sejm i Senat zajmą się zmianą ustawową jeszcze w grudniu.

Sezon zwiększonej zachorowalności na grypę

Sezon grypowy trwa w Polsce od października do maja. Szczepienia przeciw grypie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy, jednak optymalnym czasem szczepienia jest ten przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności, którą w Polsce odnotowujemy od stycznia do marca.

Wiceminister zdrowia przyznał, że grypa jest w tej chwili dużym problemem. Okazuje się bowiem, że nowych zachorowań tydzień po tygodniu jest 160 tysięcy, a do szpitali od początku września do początku grudnia z powodu grypy trafiło prawie 4,2 tysięcy osób.

Kto otrzyma szczepionkę za darmo, a kto będzie musiał zapłacić?

Szczepienia przeciw grypie bezpłatnie otrzymują osoby powyżej 75 lat i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się między innymi osobom z obniżoną odpornością i pacjentom powyżej 60 lat. Reszta pacjentów zapłaci normalną cenę, która zależnie od typu szczepionki wynosi od ok. 50 zł do ok. 100 zł.

Zobacz także: Lecznicze nasiadówki wracają do łask. Sposób na hemoroidy, zapalenie pęcherza i infekcje

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy