Reklama

O czym może świadczyć osłabienie uścisku dłoni?

Osłabienie uścisku dłoni może być związane z naturalnymi procesami starzeniowymi organizmu. Warto jednak wiedzieć, że może to być również symptom świadczący o poważnych schorzeniach i chorobach, m.in. dyskopatii, cukrzycy, miastenii a nawet nowotworach. Niepokojącym sygnałem słabej siły mięśniowej dłoni i rąk są zwłaszcza trudności z utrzymaniem przedmiotów w rękach i wykonywaniem czynności wymagających precyzyjnych ruchów. Jakie są najczęstsze przyczyny osłabienia uścisku dłoni?

Słaby uścisk dłoni - łatwy do przeoczenia objaw groźnych chorób

Osłabienie uścisku dłoni jest bardzo trudnym do wykrycia objawem, gdyż samemu niełatwo zwrócić uwagę na ten problem. Zauważyć to mogą natomiast inne osoby, którym podaje się dłoń do uścisku. Siła mięśniowa w kończynach może być wynikiem naturalnych procesów starzeniowych, które nasilają się zwłaszcza po 60. roku życia. Słaby uścisk dłoni może jednak świadczyć również o poważnych problemach ze zdrowiem, dlatego nie powinno się lekceważyć tego symptomu. Osoby z grupy ryzyka mogą zaopatrzyć się w dynamometr do pomiaru siły rąk. Urządzenie ściska się obiema rękami trzy razy przez pięć sekund i wyciąga się średnią. Prawidłowa siła uścisku dłoni dla mężczyzn w wieku 20 lat to 46 kg, a dla kobiet 29 kg. Siła ta stopniowo się zmniejsza i w szóstej dekadzie życia wynosi odpowiednio 39 kg i 23,5 kg. Wartości 30 kg dla mężczyzn i 20 kg dla kobiet świadczą o zbyt niskiej sile mięśniowej.

Reklama

Osłabienie uścisku dłoni a zespół cieśni nadgarstka

Słaba siła mięśniowa dłoni i związane z tym takie objawy jak niezbyt silny uścisk dłoni, problemy z utrzymaniem kubka lub innych przedmiotów czy trudności z odkręceniem słoika mogą świadczyć o zespole cieśni nadgarstka. Schorzenie rozwija się z powodu długotrwałych, powtarzających się ruchów dłoni, które wywołują stan zapalny i obrzęk oraz związany z tym ucisk na nerw. Zespół cieśni nadgarstka najczęściej dotyka osoby pracujące przy komputerze. Może jednak także towarzyszyć innym chorobom, np. niedoczynności tarczycy, cukrzycy czy schorzeniom reumatycznym. Inne objawy pojawiające się przy zespole cieśni nadgarstka to mrowienie i drętwienie ręki, ból nadgarstka i palców oraz poranne wrażenie sztywnienia dłoni.

Osłabienie uścisku dłoni a dyskopatia

Na osłabienie uścisku dłoni mogą mieć również wpływ zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym. Częstą przyczyną jest zwłaszcza dyskopatia szyjna związana z uszkodzeniem krążka miedzykręgowego. Prowadzi do ucisku i drażnienia nerwów rdzeniowych, co z kolei powoduje dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego promieniujące do ramion, dłoni i palców rąk, drętwienie i mrowienie kończyn górnych, skurcze mięśni oraz osłabienie siły mięśniowej w rękach. Przy dyskopatii szyjnej mogą także występować zawroty głowy pochodzące od kręgosłupa. Do dyskopatii może dojść w wyniku starzenia się organizmu i związanego z tym zużycia się struktur kręgosłupa, ale schorzenie może rozwinąć się również z powodu zgubnych nawyków, np. przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała, niestosowania zasad ergonomii pracy czy długotrwałego spędzania czasu przed komputerem, tabletem lub telefonem.  

Osłabienie uścisku dłoni a cukrzyca

Powodem osłabienia siły mięśniowej i uścisku dłoni może być także cukrzyca, poważna choroba metaboliczna. Utrzymujący się zbyt wysoki poziom cukru prowadzi do stanu zapalnego i uszkodzenia włókien nerwowych. Konsekwencją neuropatii cukrzycowej są właśnie objawy mięśniowe, czyli osłabienie i drętwienie kończyn, zaburzenia czucia oraz ból rąk i nóg. Innym symptomami wskazującym na rozwój cukrzycy są takie dolegliwości jak nadmierne pragnienie, napady głodu, częste oddawanie moczu oraz senność.

Osłabienie uścisku dłoni a choroby serca

Słaby uścisk dłoni może świadczyć o... problemach z układem sercowo-naczyniowym. Choroba wieńcowa może prowadzić do niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego, a w konsekwencji do niedowładu lub porażenia mięśni rąk. Alarmującym sygnałem jest nagłe osłabienie siły mięśniowej ręki, szczególnie po jednej stronie, który może zwiastować udar mózgu. Mogą temu towarzyszyć takie objawy jak opadnięcie kącika ust po jednej stronie twarzy, ból głowy, wymioty czy też utrata przytomności.

Osłabienie uścisku dłoni a miastenia

Przyczyną osłabienia uścisku dłoni może być miastenia - choroba autoimmunologiczna, która polega na zaburzeniu procesu przekazywania impulsów z nerwów ruchowych do mięśni. Układ immunologiczny atakuje własne komórki i wytwarza przeciwciała skierowanie przeciw receptorom ruchowym. Typowym objawem miastenii jest szybka męczliwość mięśni, nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. U chorego można zaobserwować opadanie powiek i żuchwy, zmianę mimiki, osłabienie głosu, niewyraźną mowę czy problemy z żuciem i połykaniem pokarmu. Osłabienie mięśni rąk towarzyszące chorobie sprawia, że słabnie uścisk dłoni, występują trudności z utrzymaniem przedmiotów w dłoniach i coraz trudniej jest utrzymać ręce w górze. Słabnąca siła nóg powoduje, że podczas chodzenia czy biegania dochodzi do upadków. Przy miastenii może także dojść do zaburzeń oddychania, co stwarza poważne zagrożenie dla życia chorego. 

Osłabienie uścisku dłoni a nowotwory

Warto wiedzieć, że osłabiony uścisk dłoni może być objawem nowotworów, np. raka jelita grubego, raka płuc, raka piersi czy raka prostaty. Zmniejszenie siły chwytu z powodu nowotworów dotyczy szczególnie osób w wieku 60-69 lat. Osłabienie uścisku dłoni warto więc skonsultować z lekarzem, gdyż objaw ten jest związany z większym ryzykiem śmierci z powodu rozwoju choroby nowotworowej. 

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy