Reklama

O czym świadczy drętwienie rąk?

Drętwienie rąk to bardzo nieprzyjemne uczucie, które może się przydarzyć każdemu z nas. Zwykle pojawia się, gdy przygniatamy lub uciskamy dłonie, np. podczas leżenia, przez co przepływ krwi jest zakłócony. Występuje również w przypadku przeciążenia kończyny w ciągu dnia – w wyniku wykonywania tych samych ruchów ręką lub częstego korzystania z telefonu czy komputera. Zmiana położenia ręki i poruszanie nią powinno sprawić, że nieprzyjemne uczucie drętwienia minie. Kiedy jednak dolegliwość nasila się, nie ustępuje i ma tendencję do nawracania, może świadczyć o poważnych schorzeniach. Przyczyną może być nie tylko zespół cieśni nadgarstka, ale też zwyrodnienia stawów bądź kręgosłupa, zawał serca czy nawet udar mózgu. Nie należy więc bagatelizować częstego drętwienia rąk i najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, by ustalić przyczynę. Oto najczęstsze z nich.

Typowe przyczyny drętwienia rąk

Drętwienie rąk to nieprzyjemna dolegliwość, która zdarza się dość często. Dłonie mają bowiem dużo połączeń nerwowych, receptorów i naczyń krwionośnych. W wyniku długotrwałego ucisku na nerwy czy naczynia krwionośne dochodzi do zakłócenia przepływu krwi i impulsów między komórkami. Drętwienie określane jest jako zaburzenie zmysłu dotyku i czucia w ręce. Ucisk może nastąpić w czasie długotrwałej pracy przy biurku lub trzymania dłoni w jednej pozycji, a także przez przygniecenie rąk, np. przez głowę podczas leżenia. Takie drętwienie powinno dość szybko ustąpić po zwolnieniu ucisku.

Reklama

Problem pojawia się, gdy to nieprzyjemne uczucie występuje dość często i bez wyraźnej przyczyny. Jedną z najmniej poważnych jest niewłaściwa dieta, z powodu której dochodzi do niedoborów witamin z grupy B (odgrywają dużą rolę w prawidłowym działaniu układu nerwowego), magnezu i wapnia. Występują wtedy również bolesne skurcze i drżenie kończyn. Aby drętwienie ustąpiło, należy uzupełnić dietę w produkty bogate w te składniki. Jeśli jednak drętwienie rąk nie ustępuje, może to być objaw poważnych schorzeń.

Zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie rąk to częsty objaw zespołu cieśni nadgarstka, do którego dochodzi w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego wzdłuż przedramienia i ręki. Przyczyną schorzenia są zazwyczaj powtarzalne ruchy rąk, np. podczas pracy przy komputerze. Oprócz drętwienia pojawia się mrowienie w nadgarstku oraz w kciuku, palcu wskazującym i palcu środkowym. Występuje również osłabienie chwytu, brak precyzji w wykonywanych ruchach. Objawy nasilają się w nocy, drętwienie może nawet wybudzać ze snu. Z czasem dolegliwość nie ustępuje nawet w dzień, a w późnym stadium schorzenia dochodzi do zaników mięśniowych.

Zespół rowka nerwu łokciowego

Przyczyną drętwienia rąk może być także zespół rowka nerwu łokciowego, spowodowanego uciskiem lub podrażnieniem tego nerwu. Pojawia się ból, mrowienie i zaburzenia czucia w obrębie rowka, małego i serdecznego palca oraz wewnętrznej strony ramienia. Objawy występują początkowo tylko w nocy, a w późniejszym czasie również w dzień i mają zróżnicowane nasilenie.

Problemy z kręgosłupem

Za unerwienie rąk i nóg odpowiadają nerwy wychodzące z różnych poziomów kręgosłupa. Dlatego też różne schorzenia kręgosłupa mogą powodować drętwienie kończyn. Należą do nich zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych wywołanych uciskiem na korzenie nerwowe ręki. Przyczyną może być nieprawidłowa postawa ciała, płaskostopie czy zła wysokość poduszki, na której śpimy. Pojawia się wtedy ból i drętwienie ręki promieniujące aż do barku. Z czasem dochodzi do utraty pewności i precyzyjności chwytu palcami. Konieczna jest wtedy rehabilitacja kręgosłupa szyjnego, a także fizykoterapia i masaże. Przyczyną drętwienia mogą być również dyskopatie, zmiany pourazowe kręgosłupa czy przepuklina krążka międzykręgowego.

Choroby stawów

Za drętwienie rąk mogą odpowiadać schorzenia związane ze stawami. To m.in. objaw choroby zwyrodnieniowej stawów polegającej na zniszczeniu chrząstki stawowej, a następnie całej tkanki stawu. Objawami choroby są bóle stawów i drętwienie rąk, które występują początkowo tylko podczas ruchu, a później nawet w spoczynku i w nocy. Także reumatoidalne zapalenie stawów może objawiać się drętwieniem rąk. Jest to choroba tkanki łącznej stawów, która prowadzi do ich zniekształcenia. Obok drętwienia i mrowienia rąk pojawia się zaczerwienienie stawów, nadwrażliwość na zimno oraz poranna sztywność stawów, która ustępuje w czasie wykonywania ruchów.

Udar lub guz mózgu

Bardzo poważną przyczyną drętwienie rąk może być udar niedokrwienny mózgu, w wyniku którego dochodzi do zatrzymania dopływu krwi do tego narządu. Objawia się niedowładem lub paraliżem połowy ciała, a także zaburzeniami mowy i widzenia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zadzwonić po karetkę. Również rozwijający się guz mózgu może powodować drętwienie kończyn w wyniku ucisku na nerwy rdzeniowe.

Choroby układu krążenia

Bardzo niepokojącym objawem jest drętwienie lewej ręki, któremu towarzyszy silny ból w klatce piersiowej. Jest to skutek zaburzeń w dopływie krwi do kończyn wywołanych zbliżającym się zawałem serca. Pojawiają się wtedy również duszności, uczucie niepokoju i osłabienie. Drętwienie rąk może także występować w przypadku systemowego zapalenia naczyń, które prowadzi do zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama