O czym świadczy nieprzyjemny posmak w ustach?
Nieprzyjemny posmak w ustach często towarzyszy nam po niektórych posiłkach. Wiele osób myśli też, że to objaw braku higieny jamy ustnej. Niestety, w ten sposób mogą ujawniać się także groźne i przewlekłe schorzenia narządów wewnętrznych. Metaliczny czy kwaśny posmak w ustach to czasem jedyny objaw problemów z nerkami, choroby wrzodowej, refluksu żołądka, a nawet zatrucia. Sprawdź, o czym może świadczyć gorzki, kwaśny czy słony posmak w ustach.
Kwaśny posmak w ustach jest charakterystycznym objawem wrzodów żołądka i dwunastnicy. Ich przyczyną najczęściej jest uaktywnienie się bakterii Helicobacter pylori, która uszkadza błony śluzowe przewodu pokarmowego. Wrzody to również efekt nieprawidłowej diety lub nadmiernego wydzielania soków żołądkowych. Chorobie bardzo często towarzyszy zgaga, pieczenie przełyku, odbijanie się oraz palący ból brzucha.
Gorzki posmak w ustach
Gorzki posmak w ustach najczęściej jest efektem nieprawidłowej diety. Jeśli przeważają w niej węglowodany proste i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, może dojść do niewielkiego „zatrucia” organizmu. Dzieje się tak, zwłaszcza jeśli często smażymy lub grillujemy mięso. Wydzielają się w nim wtedy duże ilości toksycznych substancji. Gorzki smak na języku nasila także częste spożywanie kawy i mocnej herbaty. Warto jednak wiedzieć, że gorycz w ustach może świadczyć o kamicy żółciowej. W woreczku żółciowym tworzą się złogi powszechnie nazywane kamieniami. Utrudniają one przepływ żółci i procesy trawienne.
Posmak metalu w ustach powinien wzbudzić nasz niepokój. To częsty objaw zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, co grozi niedoborami i wyniszczeniem organizmu. W ten sposób może też dawać o sobie znać zbyt wysoki poziom potasu (towarzyszącym symptomem są jednak mrowienia skóry) lub zapalenie jamy ustnej wywołane drożdżakami. Zdarza się, że metaliczny posmak pojawia się w wyniku przedawkowania chromu (np. przy niepotrzebnej suplementacji tego pierwiastka).
Gorzko-kwaśny posmak w ustach
Jeśli często zmagamy się z gorzko-kwaśnym posmakiem w ustach, może to świadczyć o refluksie żołądkowym. To częsta dolegliwość związana ze złą pracą zwieracza przełyku. W efekcie treść pokarmowa razem z kwasami żołądkowymi cofa się w górę przewodu pokarmowego i uszkadza błony śluzowe. Schorzenie często wywołuje ból klatki piersiowej, przez co jest mylone z chorobami układu krążenia, a nawet zawałem serca.
Nieprzyjemny posmak pleśni na języku może oznaczać zapalenie migdałów lub zatok. Przyczyną jest wtedy zakażenie bakteryjne, a inne objawy to ból gardła i głowy (szczególnie czoła), zatkany nos, katar i ogólne złe samopoczucie. Konieczna jest antybiotykoterapia.
Słono-kwaśny posmak w ustach
Słono-kwaśnego posmaku w ustach nigdy nie należy bagatelizować. To czasem jedyny objaw mocznicy, czyli przewlekłej choroby nerek prowadzącej do niewydolności tego narządu. Jej przyczyną mogą być nieleczone infekcje dróg moczowych i stan zapalny nerek. W efekcie stopniowo dochodzi do ich zwłóknienia i zakłócenia procesów usuwania toksyn z organizmu. Ich nagromadzenie może objawiać się właśnie słono-kwaśnym smakiem w ustach. Inne objawy mocznicy to pobudzenie i nudności.