Reklama

O czym świadczy podatność na tworzenie się siniaków?

Sińce powstają na skórze na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. To częsty efekt urazów, uderzeń czy silnego ucisku. Jednak niektóre osoby znacznie częściej zmagają się z nieestetycznymi, czerwono-fioletowymi wybroczynami na skórze. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy jesteśmy bardziej narażeni na powstawanie siniaków? Czy mogą być one objawem poważnych schorzeń? Sprawdź, jakie są przyczyny większej wrażliwości na ucisk skóry, jak chronić się przed tworzeniem się sińców i co mówią nam one o kondycji naszego organizmu.

Najczęstsze przyczyny powstawania siniaków

Najczęstszą przyczyną tworzenia się siniaków są urazy mechaniczne i ucisk na skórę. Dochodzi wtedy do uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych i wylewu niewielkiej ilości krwi do tkanek ciała. Skóra zabarwia się na czerwono-fioletowy kolor, a miejsce uderzenia lekko boli. Aby uchronić się przed powstaniem sińca, na skórę powinno się jak najszybciej przyłożyć zimny okład. Pomocne są również maści z wyciągiem z arniki lub kasztanowca.

Niektóre osoby znacznie częściej zmagają się z sińcami na skórze – to najprawdopodobniej cecha dziedziczna i efekt słabszych naczyń krwionośnych. Na siniaki bardziej narażone są też kobiety w czasie miesiączki i osoby przyjmujące niektóre leki, np. kortykosteroidy, aspirynę, heparynę czy ibuprofen.

Reklama

Siniaki a niedobory witamin

Większa skłonność do powstawania sińców na ciele może też wiązać się z niedoborami witamin w organizmie. To częsty efekt rygorystycznych diet lub niezdrowego odżywiania się, ubogiego w warzywa i owoce. Znaczne osłabienie naczyń krwionośnych może być spowodowane niedoborem witaminy C, K oraz PP. Dlatego w diecie nie powinno zabraknąć cytrusów, czerwonych owoców, kapusty, szpinaku, brokułów, ryb, pełnoziarnistego pieczywa i roślin strączkowych.

Siniaki a skaza krwotoczna

Sińce mogą być też objawem obniżonej krzepliwości krwi. Zjawisko to występuje, gdy mamy za mało płytek krwi lub nie spełniają one swojej funkcji. Przykładem skazy krwotocznej są choroby genetyczne – hemofilia czy choroba von Willebranda.

Siniaki a anemia

Tendencja do tworzenia się sińców jest charakterystycznym objawem anemii – choroby spowodowanej niedoborem żelaza. W efekcie drastycznie spada poziom hemoglobiny we krwi, a tkanki naszego organizmu są niedotlenione. Inne symptomy anemii to ciągłe zmęczenie, bladość skóry oraz omdlenia.

Siniaki a choroby nerek

Jeśli często obserwujemy u siebie siniaki mimo braku silnych stłuczeń, warto zbadać nerki i układ moczowy. Krwiaki na skórze oraz sińce pod oczami to objawy przewlekłej choroby, a nawet niewydolności nerek. Narząd ten odpowiada za filtrowanie krwi i usuwanie toksyn z organizmu, gdy zaczyna szwankować, stopniowo oddziałuje na cały organizm. Inne symptomy niewydolności nerek to przewlekłe zmęczenie, nadciśnienie tętnicze, brak apetytu, zaburzenia w oddawaniu moczu, świąd skóry, bladość cery i wypryski.

Siniaki a marskość wątroby

Siniaki powinny wzbudzić nasz niepokój, jeśli pojawiają się samoistnie – bez wcześniejszego urazu. To charakterystyczny objaw marskości wątroby. Przyczyną może być wieloletnie nadużywanie alkoholu, ale też wirusowe zapalenie wątroby lub schorzenia autoimmunologiczne. Choroby wątroby przez lata nie dają niemal żadnych objawów, prowadząc do zwłóknienia narządu. Wątroba produkuje substancje, które biorą udział w krzepnięciu krwi – gdy przestaje prawidłowo pracować, pojawiają się krwotoki z nosa, sińce, obrzęki i naczyniaki (szczególnie na nogach). Inne symptomy to żółknięcie skóry, przewlekłe zmęczenie, problemy trawienne i spadek masy ciała.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy