O czym warto pamiętać biorąc antybiotyk?
Antybiotykoterapia to dzisiaj częsta forma leczenia stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych. Bez wątpienia nikt nie lubi zażywać antybiotyków, ponieważ osłabiają, zazwyczaj są drogie i niekorzystnie wpływają na narządy układu pokarmowego. Jednak, jeśli lekarz zalecił nam ich stosowanie, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym nie popełnimy popularnych błędów, a leczenie przyniesie pożądane efekty.
Antybiotyk to lek, który działa tylko wtedy, gdy osiąga w organizmie odpowiednie stężenie. Dlatego nigdy nie należy zmieniać godzin przyjmowania antybiotyku. Lekarze podkreślają, że nawet różnica 30 minut wpływa na działanie leku. Antybiotyk zażywaj zawsze według zaleceń lekarza.
Popijaj antybiotyk tylko wodą
Niestety wielu z nas popełnia ten popularny błąd, przez który antybiotyk źle się wchłania. O czym mowa? O popijaniu leków sokami, herbatą, a co gorsza kawą lub napojem energetycznym. Antybiotyk i inne leki należy zawsze popijać wodą. Dlaczego? Ponieważ tylko czysta woda nie zawiera substancji, które mogłyby zaburzać wchłanianie leku. Popijanie antybiotyków innymi niż woda napojami może doprowadzić nawet do zaburzenia pracy serca, gdyż lek nie ma gdzie się rozpuścić i krąży we krwi.
Zażywanie antybiotyków wraz z posiłkiem to również często popełniany błąd. Jedzenie wcale nie chroni żołądka przed chemią zawartą w lekach, a co więcej, może zaburzać ich wchłanianie. Wiele pokarmów zawiera substancje, które hamują działanie leków. Dlatego, jeśli zażywamy antybiotyk, to nigdy razem z jedzeniem, chyba, że zaleci tak lekarz.
Pamiętaj o probiotyku
W czasie każdej kuracji antybiotykowej nie można zapominać o ochronie żołądka i jelit. W końcu antybiotyki to silne leki, które mogą uszkodzić narządy układu pokarmowego. Dlatego warto zaopatrzyć się w probiotyki na czas kuracji. Mogą być to jogurty naturalne lub preparaty farmakologiczne.
Niewielu z nas o tym wie, ale w czasie zażywania antybiotyku nie należy stosować żadnych witamin. Może to grozić rozwojowi bakterii w organizmie, a co za tym idzie infekcji bakteryjnej - witaminy to doskonała pożywka dla drobnoustrojów. Z zażywaniem witamin lepiej poczekać do końca kuracji antybiotykowej.
Jeśli bierzesz antybiotyk, nie wykonuj badań okresowych
Pamiętaj również, że podczas kuracji antybiotykowej nie należy wykonywać badań okresowych, gdyż antybiotyk znacząco wpływa na ich wyniki. Najwcześniej można je przeprowadzić dopiero dwa tygodnie po zakończeniu kuracji.