Reklama

Obrazki plamiste i ich lecznicze właściwości

Obrazki plamiste przykuwają uwagę swoimi okazałymi, nakrapianymi plamkami liśćmi i egzotycznie wyglądającymi pomarańczowo-czerwonymi owocami, ale wszechstronne lecznicze właściwości skrywa bulwiasty korzeń rośliny. Wyjątkowo dobroczynnie wpływa na nasz układ oddechowy, trawienie, drogi moczowe i nerwy. Zwalcza m.in. przyczyny i objawy astmy, zapalenia oskrzeli, nieżytów żołądka, wzdęć hemoroidów oraz wszelkich dolegliwości towarzyszących przeziębieniu i grypie, z bólem gardła, chrypką i katarem na czele. Sporządzona na bazie obrazków plamistych nalewka koi nasze nerwy, wspomaga leczenie depresji, pozwala pozbyć się problemów ze snem i skutecznie eliminuje bóle reumatyczne. Uwaga! Najbardziej okazała część rośliny, czyli jej jagody wykazują silne działanie trujące, dlatego lepiej ich unikać i korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez jej korzeń.

Obrazki plamiste - pochodzenie

Pochodzące z krajów Europy Środkowej i Południowej egzotycznie wyglądające obrazki plamiste w Polsce można spotkać na Pomorzu Zachodnim. Preferują wilgotne i zacienione miejsca, dlatego najczęściej rosną w lasach liściastych i łęgowych oraz w zaroślach.

Wielkie, nakrapiane liście sięgają nawet 40 centymetrów długości. Największą ozdobą rośliny są jej pomarańczowo-czerwone owoce, które pojawiają się w lecie. Warto ponownie nadmienić, że choć piękne,to są silnie trujące. Surowcem leczniczym obrazków plamistych są ich bulwiaste korzenie.

Dlaczego obrazki plamiste leczą?

Reklama

Dzięki zawartym w nim skrobiom, olejkom eterycznym, enzymom, saponinom, albuminie, glukozydom oraz składnikom mineralnym obrazki plamiste wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze, wykrztuśne, moczopędne a nawet przeciwnowotworowe.

Na co pomaga nalewka z obrazków plamistych?

Sporządzona na bazie kłącza obrazków plamistych nalewka stymuluje pracę układu pokarmowego i pomaga wyeliminować dolegliwości związane z nieżytami żołądka czy biegunkami. Zbawiennie wpływa też na nasze nerwy, przynosząc im ukojenie i stanowiąc skuteczną broń w walce z objawami i konsekwencjami bezsenności oraz depresji. Z kolei stosowana zewnętrznie skutecznie uśmierza bóle reumatyczne i te wywołane obrzękami.

Obrazki plamiste a układ oddechowy

Napary i nalewki sporządzone na bazie obrazków plamistych doskonale sprawdzają się w eliminowaniu skutków infekcji układu oddechowego oraz różnego rodzaju dolegliwości towarzyszących przeziębieniom, grypie. Działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i jednocześnie wykrztuśnie, dzięki czemu wyleczą zarówno nasze gardło i oskrzela, jak i usuną polipy z nosa.

Obrazki plamiste a problemy skórne

Z dobrodziejstw oferowanych przez korzeń obrazków plamistych mogą korzystać także osoby zmagające się z dolegliwościami skórnymi. Sporządzona na ich bazie maść niweluje skutki owrzodzeń, obrzęków i grzybicy.

Ostatnio przeprowadzone badania wskazują, że obrazki plamiste mogą łagodzić objawy nowotworów.

Jak zrobić nalewkę z obrazków plamistych?

Składniki:

Świeże kłącze rośliny

Spirytus

Nalewkę należy przygotować w proporcjach jeden do pięciu. Kłącze powinno być moczone w spirytusie co najmniej przez 14 dni. Zalecana dawka nalewki to jedna łyżka wypijana rano i wieczorem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biegunka | astma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama