Reklama

Olej z dziurawca: Remedium na stawy i mięśnie. Uśmierza bóle kręgosłupa

Ponoć po zwany świętojańską oliwą olej z dziurawca sięgali starożytni gladiatorzy i między innymi z niego czerpali siły potrzebne do walk na arenie. Choć zweryfikować to śmiałe stwierdzenie dziś trudno, z pewnością da się znaleźć dowody na to, że naturalny specyfik dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie. Wcierany w skórę skutecznie niweluje bóle mięśni, stawów, ścięgien czy nerwobóle i doskonale sprawdza się w roli środka przeznaczonego do masaży pleców, karku czy kończyn. Olej z dziurawca to także ceniony kosmetyk. Wygładza i regeneruje cerę, przyspiesza gojenie się ran i wspomaga leczenie zmian skórnych. Sprawdźmy, jak go przygotować w domu.

Olej z dziurawca: Jak działa na nasze zdrowie?

Olej z dziurawca zawdzięcza swoje lecznicze właściwości cennym substancjom zawartym w surowcu, z którego jest pozyskiwany. Co znajdziemy w dziurawcu? Dostarczy nam przede wszystkim: garbników katechinowych, flawonoidów, a zwłaszcza hiperozydu oraz kwercetyny, olejku eterycznego, kwasów wielofenolowych, choliny, fitosteroli, pektyn, węglowodanów i soli mineralnych.

Wpływ oleju z dziurawca na nasze zdrowie jest wszechstronne. Posiada zdolności:

- przeciwbólowe,

- antyseptyczne,

- antybakteryjne,

- ściągające,

- rozkurczowe,

- przeciwdepresyjne.

Reklama

Olej z dziurawca: Niepożądane skutki

Podczas kuracji olejem z dziurawca nie wolno wystawiać się nadmiernie na promienie słoneczne, ponieważ na naszej skórze mogą pojawić się przebarwienia oraz wysypka.

Olej z dziurawca a mięśnie i stawy

Zmagasz się z uporczywymi bólami pleców, karku czy kończyn? Olej z dziurawca to środek w terapii wysoce pożądany. Medycyna naturalna uznaje go za remedium na rozmaite dolegliwości mięśni, stawów, ścięgien, nerwobóle i rwę kulszową. Doskonale sprawdza się też w roli środka przeznaczonego do masaży obolałego kręgosłupa.

Olej z dziurawca a rany i depigmentacja

Dzięki ściągającym i antybakteryjnym właściwościom świetnie regeneruje skórę - przyspiesza gojenie się trudnych ran i obrzęków, niweluje skutki zakażeń i oparzeń, a nawet pomaga pozbyć się uporczywych drzazg. To także sprawdzony środek wykorzystywany w terapii zmian skórnych: trądziku, bielactwa, depigmentacji. Można go także zastosować w leczeniu oparzeń słonecznych I i II stopnia.

Olej z dziurawca a kosmetyka

Olej z dziurawca jest także ceniony w kosmetyce. Doskonale wzmacnia i wygładza skórę, stymulując ją do odbudowy. Eliminuje też efekt suchości, regeneruje naskórek i zwalcza niedoskonałości oraz przebarwienia. Często pojawia się w składzie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery przesuszonej i skłonnej do trądziku.

Olej z dziurawca na dobry sen

Olej z dziurawca możemy stosować nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Pomoże pokonać stany lękowe, wpłynie na mocny sen oraz załagodzi objawy depresji.

Jak zrobić olej z dziurawca?

Surowcem leczniczym są kwiaty dziurawca, które stanowią źródło cennych substancji. Najlepiej zbierać je w bezdeszczowy, słoneczny dzień. Optymalnym okresem będzie przełom czerwca i lipca, bo wówczas przypada kwitnienie rośliny. Olej z dziurawca - podobnie jak nalewkę - przygotowuje się ze świeżych części rośliny.

Potrzebne składniki:

- 100 g kwiatów dziurawca

- 2 łyżeczki wódki

- 0,5 litra oleju słonecznikowego lub lnianego

Sposób przygotowania:

Kwiaty dziurawca umieszczamy w słoiku i zalewamy 2 łyżeczkami wódki. Odstawiamy na piętnaście minut, aby uwolnił się z nich barwnik. Następnie zalewamy zawartość słoika olejem i zakręcamy. Naczynie umieszczamy na słońcu. Co jakiś czas wstrząsamy zawartością słoika. Po około czternastu dniach przecedzamy olej przez płótno lub gazę i przelewamy do słoika lub ciemnych butelek. Przechowujemy w chłodnym i zacienionym miejscu.

Jak zrobić olej z dziurawca z oliwą z oliwek?

Potrzebne składniki:

- Kwiaty dziurawca

- Oliwa z oliwek

Sposób przygotowania:

Kwiaty dziurawca umieść w słoiku. Zalej je w całości oliwą z oliwek. Słoik szczelnie zamknij i odstaw w ciepłe i słoneczne miejsca. Regularnie nim potrząsaj. Po upływie około trzech tygodni, gdy olej zyska odpowiednią ciemnobrązową barwę, przecedź zawartość słoika przez gazę lub płótno. Przefiltrowany olej zlej ponownie do słoika albo do butelki. Przechowuj w chłodnym miejscu. Możesz go stosować w celach leczniczych nawet przez kilka lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dziurawiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy