Reklama

Olej z pestek moreli: Jak wpływa na zdrowie?

Uzyskiwany z pestek moreli olej wykazuje szerokie zastosowanie lecznicze. Zawiera mnóstwo witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Produkt ten najkorzystniej działa na skórę, dlatego często jest stosowany w codziennej pielęgnacji cery normalnej oraz tej z tendencją do niedoskonałości i podrażnień. Zawiera sporo witamin, antyoksydantów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są korzystne dla zdrowia. Dlatego nie dziwi fakt, że często korzystają z niego producenci kosmetyków.

Olej z pestek moreli

Olej pozyskiwany jest z pestek moreli: słodkich owoców pochodzących z Azji, które są uprawiane również w Polsce. Otrzymywana z nich substancja odznacza się rzadką konsystencja oraz jasnożółtą barwą. Posiada słodki, orzechowy smak oraz zapach do złudzenia przypominający migdały. Olej z pestek moreli w połowie składa się w tłuszczów – w większości z nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, które korzystnie działają na układ nerwowy, krążenia i pokarmowy. Poza tym znaleźć w nim można witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - E oraz A - które zaliczane są do silnych antyoksydantów.

Reklama

Jak działa olej z pestek moreli?

Olej z pestek moreli wykazuje działanie chroniące przed groźnymi schorzeniami układu krążenia. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe mają potencjał obniżania poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL), normowania ciśnienia tętniczego krwi oraz wykazują się zdolnością do poprawy drożności żył i tętnic. Poza tym olej z pestek moreli działa przeciwzapalnie i skutecznie redukuje ból , który jest wynikiem postępujących objawów artretyzmu. Warto wiedzieć, że zawarte w olej witaminy korzystnie wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Zastosowanie w kosmetyce

Olej z pestek moreli jest powszechnie wykorzystywany w kosmetykach. Najczęściej znajduje się w kremach nawilżających, balsamach czy mydłach. Poza tym substancja ta może być stosowana samodzielnie jako środek pielęgnacyjny do włosów i skóry. Aby poznać wymierne skutki jego działania, należy stosować go regularnie. W efekcie kuracja pozwala zachować młody wygląd skóry na dłużej, dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom, gdyż zapobiegają nadmiernemu starzeniu się komórek organizmu. Dodatkowo olej z pestek moreli nawilża nawet głębokie partie skóry, może chronić przed powstawaniem łupieżu oraz skutecznie go leczyć, a także usuwać powstałe na powierzchni ciała wszelkie podrażnienia.

Amigdalina. Niebezpieczna trucizna

W pestkach moreli znajduje się amigdalina - substancja pochodzenia naturalnego, która nadaje im charakterystycznego, migdałowego smaku. Niestety, w większych ilościach jest wyjątkowo groźna. Pod wpływem procesów trawiennych w organizmie powstają bardzo trujące związki. Zalicza się do nich kwas pruski, cyjanowodór oraz aldehyd benzoesowy. Dlatego niektórzy zalecają, aby doustnie nie przekraczać dziennej dawki, która wynosi dwie łyżeczki dziennie. Najlepiej i najbezpieczniej, aby olej z pestek moreli stosować wyłącznie zewnętrznie albo po konsultacji z lekarzem.

Lek na raka?

Na początku XX wieku przeprowadzono badania, które miały dowieść skuteczności amigdaliny w leczeniu chorób nowotworowych. Okazało się, że potencjalne właściwości się nie sprawdziły, stąd zaniechano dalszych prób i analiz. Niestety, ostatnimi czasy pojawiły się doniesienia, że niektóre ośrodki medyczne polecają amigdalinę w leczeniu chorób nowotworowych. Praktyki te nie są potwierdzone naukowo i pod żadnym pozorem nie można stosować tej substancji jako lekarstwo. Trzeba podkreślić, że jedynie konwencjonalne metody leczenia dają szanse na wyleczenie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy