Reklama

Olejek rycynowy: Właściwości i zastosowania

Olejek rycynowy zyskał popularność dzięki licznym walorom zdrowotnym. Reguluje pracę jelit i działa przeczyszczająco, pomaga też zwalczyć ból głowy, brzucha i kręgosłupa. Niweluje stan zapalny woreczka żółciowego. Stosowany zewnętrznie błyskawicznie regeneruje i odżywia włosy, brwi i rzęsy. Ma też zbawienny wpływ na skórę – potrafi dogłębnie ją oczyścić z makijażu i znajdujących się w kosmetykach silikonów. Jakby tego było mało, kosztuje grosze i jest dostępny w każdej aptece. Poznaj wyjątkowe właściwości olejku rycynowego i sprawdź, jak go stosować, by osiągnąć upragnione efekty.

Właściwości lecznicze olejku rycynowego

Olejek rycynowy pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego, a następnie tłoczy na zimno, dzięki czemu dochodzi do zneutralizowania trujących substancji: rycyny i rycyniny. Jest on tradycyjnym środkiem leczniczym zwalczającym zaparcia (należy spożyć 1-2 łyżeczki co 8-12 godzin). Stosuje się go również do przygotowywania gorących okładów na miejsca bolące i objęte stanem zapalnym (np. brzuch, plecy, zatoki czy stawy). Użyty do masażu placów zniweluje uporczywe bóle kręgosłupa. Ciepły kompres ułożony w prawej części brzucha nad wątrobą złagodzi też stan zapalny woreczka żółciowego (warto jednak zgłosić się w tym przypadku do lekarza, ból może być oznaką kamicy żółciowej).

Reklama

Olejek rycynowy na włosy, brwi, rzęsy i paznokcie

Olejek rycynowy zyskał największą popularność ze względu na walory kosmetyczne. Świetnie wpływa na brwi i rzęsy – wystarczy nanieść jego niewielką ilość (należy uważać, żeby nie dostał się do oczu, bo może je podrażnić), by cieszyć się ciemniejszymi, gęstszymi i bardziej miękkimi włoskami. Olejek stymuluje ich wzrost i pobudza cebulki do działania. Stosując olejek na włosy i skórę głowy, także szybko zauważymy różnicę. Włosy staną się gładkie, lśniące i miękkie. Przyspieszymy ich porost, a do tego zmniejszymy liczbę rozdwojonych końcówek. Olejek najlepiej nałożyć na całą długość włosów i pozostawić na noc. Substancji lepiej jednak nie stosować przy nadmiernie wypadających włosach, bo może je dodatkowo obciążyć i pogorszyć sytuację.

Olejkiem rycynowym warto też pielęgnować paznokcie. Jednym z najlepszych sposobów jest moczenie paznokci w podgrzanym olejku przez kilkanaście minut. Dzięki temu paznokcie staną się twardsze i mocniejsze, przestaną się też rozdwajać i łamać.

Olejek rycynowy do pielęgnacji skóry

Olejek rycynowy jest też niezwykle skuteczny w walce z dolegliwościami skórnymi. Złagodzi podrażnienia i oparzenia słoneczne, przyspieszy gojenie się ran. Zniweluje trądzik czy liszaj, opóźni starzenie się skóry i spłyci istniejące zmarszczki. Zmniejszy też blizny i pomoże uporać się z rozstępami. Rewelacyjnie zmiękczy i nawilży szorstką i wysuszoną skórę na łokciach, kolanach i piętach (warto wykorzystać go do masażu lub użyć po peelingu złuszczającym). Olejek rycynowy zmieszany z innym olejem (np. z pestek winogron czy olejem lnianym) można również stosować jako preparat do oczyszczania i demakijażu twarzy. Pozwoli pozbyć się silikonów i innych substancji zawartych w kosmetykach.

Olejek rycynowy a brodawki

Olejek rycynowy może być też skuteczny w walce z małymi i płaskimi brodawkami (jednak każdą zmianę na skórze powinno się wcześniej skonsultować z lekarzem, który potwierdzi, że jest niegroźna). Jedną łyżkę oleju należy wymieszać z połową łyżeczki sproszkowanych drożdży. Otrzymamy konsystencję pasty, którą wystarczy nałożyć na brodawkę i zabezpieczyć plastrem. Zabieg najlepiej wykonać przed snem, a pastę pozostawić na całą noc (konieczne może być powtarzanie zabiegu przez 2-4 tygodnie).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama