Reklama

Olejek z piołunu

To gorzkie zioło można spotkać na polanach oraz nieużytkach, przydrożach i na zboczach. Bylica piołun (łac. Artemisia absinthium) zwana jest także psią rutą albo absyntem. Zbiera się jedynie ulistnione wierzchołki kwitnących roślin oraz same liście.

Piołun do dziś dnia jest stosowany jako roślina lecznicza w chorobach przewodu pokarmowego. Działa bakteriobójczo, przeciwgorączkowo i wzmacniająco. Napar z piołunu oczyszcza nerki, a także reguluje przemianę materii. Natomiastolejek z piołunu ma właściwości odkażające, działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, przewody żółciowe i moczowe.

Dlatego wskazany jest w przypadku kamic. Pomaga również na bóle wywołane kaszlem (także u małych dzieci). Św. Hildegarda stosowała go też w leczeniu grypy, zapalenia oskrzeli oraz do łagodzenia bólów piersi i kolek. Olejek łatwo można przygotować - wystarczy zmieszać 10 ml świeżo wytłoczonego soku z piołunu z 20 ml oliwy z oliwek. Następnie zlać do butelki i wystawić na 10 dni na działanie promieni słonecznych. Po tym czasie leczniczy olejek jest już gotowy.

Reklama

Kilka kropelek olejku

Najlepiej kilka kropli wcierać tuż nad mostkiem. Trzeba jednak uważać, olejek z piołunu może bowiem wywoływać alergie. Dlatego jeśli używa się go po raz pierwszy, najpierw należy wetrzeć jedną kroplę i obserwować, czy nie pojawi się zaczerwienienie. Gdyby tak było, nie można stosować tego środka.

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy