Reklama

Oliwa świętojańska: Właściwości i zastosowania lecznicze

Oliwa świętojańska uznawana jest za naturalne remedium na wiele dolegliwości i choćby dlatego powinna mieć stałe miejsce w domowej apteczce. Nazwa specyfiku bezpośrednio nawiązuje do dnia świętego Jana, ponieważ wtedy zakwita roślina, z której się go pozyskuje. Mimo swojego starożytnego rodowodu współczesna fitoterapia nadal wykorzystuje właściwości tego wyjątkowego specyfiku. Jakie zastosowania lecznicze ma oliwa świętojańska? Jakie choroby możemy nią wyleczyć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Z czego wytwarza się oliwę świętojańską?

Oliwa wytwarzana jest z dziurawca zwyczajnego, który znany jest pod nazwą ziela świętojańskiego. Drugie określenie nawiązuje bezpośrednio do pory kwitnięcia rośliny, która przypadała w okolicach 24 czerwca. Cenne właściwości lecznicze rośliny znane były już w starożytności. W Grecji kwiaty ustawiane były w domostwach, aby odpędzić złe moce, a rzymscy gladiatorzy nacierali się olejem z tej rośliny przed walką, ponieważ wierzono, że zapewni im moc i siłę do walki na arenie. Dziurawiec oraz produkowana z niego oliwa, prócz funkcji magicznych, ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i jest uznawana za remedium na wiele dolegliwości.

Reklama

Co zawiera oliwa świętojańska?

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną, która powszechnie występuje w wielu miejscach na świecie. To źródło cennych substancji, które pomagają przy wielu dolegliwościach. Zawiera antyoksydant – hyperycynę, a dodatkowo hyperozyd o działaniu moczopędnym, rutynę oraz kwercytynę, która uszczelnia naczynia krwionośne. Poza tym znajdziemy w niej garbniki, cholinę, sole mineralne oraz witaminy A i C.

Na co pomoże oliwa świętojańska?

Działanie przeciwzapalne oliwy świętojańskiej znajduje zastosowanie w niwelowaniu bólu mięśni, stawów oraz ścięgien. Ponadto przynosi ulgę przy rozmaitych obrzękach oraz nerwobólach. Oliwa świętojańska uznawana jest również za remedium na problemy skórne; działanie antybakteryjne jest nieocenione m.in w leczeniu trądziku. Poza tym działa kojąco przy oparzeniach, rozprawia się z ranami, zwalcza ropnie oraz przebarwienia i zakażenia. Dodatkowo jest przydatna przy masażach ciała – rewelacyjnie rozluźnia mięśnie oraz działa uspokajająco i relaksacyjnie.

Wewnętrzne działanie oliwy świętojańskiej

Działanie oliwy świętojańskiej jest bezcenne w przypadku osób przewlekle chorych i borykających się okresowo z infekcjami. Spożywanie jej podczas kuracji, wzmacnia oraz skutecznie skraca czas rekonwalescencji. Specyfik ten powinien być też stosowany na dolegliwości trawienne; gdyż przyspiesza metabolizm, niweluje zaparcia oraz usuwa produkty przemiany materii. Przyniesie też ulgę po spożyciu obfitego oraz tłustego posiłku i w przypadku dolegliwości związanych z pracą wątroby i woreczka żółciowego. Rozprawia się z bólem oraz wspomaga prawidłową pracę układu trawiennego; koi nerwy, ułatwia zasypianie, niweluje ból głowy oraz poprawia ogólne samopoczucie.

Oliwa świętojańska do zadań specjalnych

Oliwa świętojańska pomoże pozbyć się nieestetycznego bielactwa. Białe plamy będą mniej widoczne, jeśli posmarujemy je wacikiem nasączonym tym wyjątkowym specyfikiem. Dodatkowo udowodniono, że za jego pomocą bardzo szybko pozbędziemy się drzazg z ciała. Wystarczy posmarować oliwą odpowiednie miejsce i zakleić plastrem - najlepiej na całą noc. Rano ciało obce powinno znajdować się już na powierzchni skóry.

Działania niepożądane

Oliwa świętojańska może powodować działania niepożądane. W reakcji z promieniami słonecznymi może prowadzić do uczuleń oraz podrażnień skóry. W czasie kuracji powinno się zachować szczególną ostrożność i nie eksponować ciała na słońce.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy