Reklama

Oman wielki: Najlepszy na żołądek i jelita

W naszych ogrodach szczególną sympatię zaskarbiły sobie rośliny, które nie mają wygórowanych warunków uprawowych. Niektóre z nich są bardzo rzadko spotykane i dawno zapomniano o ich istnieniu. Przykładem takiej odpornej rośliny jest oman wielki, którego nie tylko rozmiary przyczyniły się do nadania mu tego przydomka. Wykorzystywany jest w celach dekoracyjnych, ale w przeszłości był stosowany jako remedium na problemy związane z układem trawiennym. Oczywiście korzyści z jego stosowania jest o wiele więcej. Na co pomoże oman wielki? Jak go uprawiać?

Oman wielki. Co trzeba o nim wiedzieć?

Oman wielki to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych. Jak sama nazwa wskazuje, osiąga imponujące rozmiary, gdyż może osiągać nawet dwa metry wysokości. Na smukłych łodygach odznaczają się liczne, lancetowate liście, a na ich czubkach zebrane są duże, żółte kwiaty, które mogą mieć nawet 10 cm średnicy. Obecnie najczęściej oman wielki uprawia się w celach dekoracyjnych, choć kłącza wykazują silne działanie zdrowotne. Kiedyś wytwarzano z nich trunki, a smażone z cukrem były uznawane za prawdziwy rarytas.

Działanie kłącza omanu wielkiego

Reklama

Kłącze omanu wielkiego ma silne działanie lecznicze. Znaleźć można w nim substancje czynne, takie jak fitosterole, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Mają zdolność oczyszczania organizmu z toksyn, mogą zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się komórek, a także zmniejszać ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych. W omanie wielkim ponadto znajduje się inulina – substancja pochodzenia roślinnego z grupy fruktanów. Warto wiedzieć, że z kłącza omanu można pozyskiwać również olejek eteryczny, który niestety nie jest tak popularny, jak np. lawendowy czy z drzewa herbacianego.

Właściwości omanu wielkiego

Korzeń omanu wielkiego jest doskonały na problemy trawienne. Można przyrządzać z niego nalewki albo po wysuszeniu stosować jako napar. Ma on charakterystyczny, słodko-gorzki smak. Jego picie może regulować pracę żołądka i jelit oraz poprawić ich funkcjonowanie. Warto go stosować w przypadku dolegliwości, takich jak niestrawność, wzdęcia, biegunki czy choroby pasożytnicze. Zawartość inuliny sprawia, że pobudzony zostaje metabolizm, zwiększa się uczucie sytości (niezwykle pomocne w czasie odchudzania), a także pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową, co może poprawić odporność organizmu.

Korzystny na infekcje

Oman wielki jest również zalecany w czasie przeziębień i w okresie wzmożonych zachorowań na grypę. Ma właściwości rozgrzewające, a także łagodzące typowe objawy, takie jak np. dreszcze. Oman wielki oczyszcza dolne i górne drogi oddechowe: ma działanie wykrztuśnie i rozrzedzające. Łagodzi również stany zapalne i może zmniejszyć gorączkę, a także zapobiegać namnażaniu się bakterii w organizmie.

Olejek a uroda

Olejek pozyskiwany z omanu wielkiego uznawany jest za naturalny kosmetyk. Po rozcieńczeniu go z wodą albo oliwą, może być aplikowany bezpośrednio na skórę. Wykazuje on działanie antybakteryjne, co przydatne jest w przypadku niektórych dolegliwości skórnych, takich jak stany zapalne albo trądzik. Poza tym jego regularne stosowanie poprawia stan cery, usuwa przebarwienia, może zredukować zmarszczki oraz zapobiec ich powstawaniu. Olejek z omanu wielkiego przydatny jest również na rany, bowiem ułatwia ich gojenie, a także zapobiega bliznom.

Uprawa omanu wielkiego

Oman wielki jest rośliną, którego uprawa nie nastręcza trudności. Bardzo dobrze rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, ale niestraszne mu są miejsca zacienione. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych: wystarczy go regularnie podlewać, ale zniesie i przetrwa też suszę. Warto pamiętać, że bardzo intensywnie się rozkrzewia, niekiedy osiąga nawet 60 cm szerokości. Może być oryginalną ozdobą ogrodu przez wiele lat, ale w celach leczniczych można wykopywać jego kłącze (zarówno jesienią jak i wiosną).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy