Reklama

​Orzechy - smaczne i zdrowe

Wystarczy garść orzechów dziennie, aby zminimalizować uczucie głodu i warstwę tłuszczu w okolicach brzucha - przekonują naukowcy. Jest to silny argument dla mam do ich jedzenia, ale jest też wiele innych, które mogą przekonać cię do podawania ich dziecku.

Codzienna porcja orzechów zamiast ciastek pozwala skuteczniej kontrolować cukrzycę typu 2, nie powodując przy tym wzrostu wagi - informuje naukowcy. Niesolone orzechy, spożywane na surowo lub po uprażeniu pozwalają lepiej regulować poziom cukrów i cholesterolu.

Te orzechy warto jeść

Ale utrata wagi to nie jedyna korzyści z jedzenia migdałów, orzechów włoskich, orzechów nerkowca, owoców leszczyny, czy pistacji. Orzechy podnoszą poziom serotoniny w organizmie, która zarówno zmniejsza apetyt, jak i znacząco poprawia nastrój. W połączeniu z zawartym w niektórych orzechach kwasem alfa-linolenowym, chroni serce w okresie silnego stresu. Stres łagodzą także migdały, które są bogatym w witaminę E, B i magnez antyoksydantem wzmacniającym układ odpornościowy.

Reklama

Orzechy nie bez przyczyny są też nazywane pożywieniem dla mózgu. Warto podkreślić przede wszystkim dobroczynny wpływ orzechów włoskich na sprawność umysłową, koncentrację i pamięć. Regularne ich spożywanie spowalnia procesy starzenia komórek nerwowych.

Przepis na zdrowy batonik



W poszukiwaniu orzechowych smaków przygotujmy z nich batoniki. Będą świetną przekąską nie tylko na podwieczorek, ale przydadzą się np. podczas zimowego biegania.

Do przygotowania batoników potrzebujemy:

1,5 szklanki płatków owsianych
1 szklankę orzechów włoskich
1 szklankę daktyli namoczonych przez 2 godziny w zimnej wodzie
3 czubate łyżki masła orzechowego
3 łyżki miodu
Można dodać też suszone owoce, kawałki czekolady, migdały.

Sposób przygotowania

Daktyle odcedzamy i miksujemy na gładką masę. Płatki owsiane wcześniej prażymy na suchej patelni, aż się zezłocą. Miód i masło orzechowe podgrzewamy na małym ogniu, by się połączyły. Składniki mieszamy razem, wkładamy do niewielkiej formy wyłożonej papierem do pieczenia. Chłodzimy w lodówce, najlepiej zostawić na noc. Kroimy ostrym nożem na prostokątne kawałki.

Jeśli tak przygotowany batonik podajemy dziecku, pamiętajmy, by w jego składzie nie było orzeszków ziemnych, bo bywają silnym alergenem. Jeśli wasze dziecko wcześniej wykazywało objawy alergii na którykolwiek składnik odzywce, a w szczególności na owoce i pyłki, najlepiej zrezygnować z podawania orzechów do momentu ukończenia 3 roku życia.


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: orzechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy