Osiem produktów, które są dobre dla inteligencji twojego dziecka
Uważasz, że to, jak szybko maluch będzie się uczyć, jest przede wszystkim kwestią zdolności? Nieprawda! Za to, jakim uczniem będzie twoje dziecko, w dużej mierze odpowiada jego dieta.
Z badań wynika, że rozwijający się dziecięcy mózg jest podatny na negatywne działanie stresu. W dużym nasileniu może on doprowadzić nawet do obumierania komórek w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć długotrwałą.
Nie możemy uchronić dziecka przed każdą trudną sytuacją. Jednak naukowcy udowodnili też, że jeśli zdenerwowane dziecko pocieszymy (np. przytulimy), to do trwałych uszkodzeń postresowych nie dojdzie.
A szczególnie łosoś. Dlaczego? Jego mięso zawiera sporą ilość kwasów omega-3 (EPA oraz DHA), które są niezbędnym budulcem tkanki mózgowej.
Znajdziemy w nich nie tylko dużą ilość białka, lecz także cholinę. Gdy tej substancji w mózgu brakuje, utrudnione są procesy zapamiętywania. Im jest jej więcej, tym pamięć lepsza.
Także poprawiają pamięć, ponieważ zawierają antocyjany. Gdy zjemy jagody, substancje te są transportowane do mózgu, gdzie zwiększają wydajność przepływu sygnałów między neuronami.
Wołowina zawiera sporą dawkę cynku, a minerał ten jest niezbędny dla prawidłowej pracy mózgu, ponieważ wspiera przewodzenie impulsów między komórkami nerwowymi.
Mleko i jego przetwory (kefir, jogurt) są nie tylko dobrym źródłem wapnia, ale także witaminy B12. Niedobór tej substancji może zaś powodować problemy z logicznym myśleniem i koncentracją.
Nasiona roślin strączkowych (przede wszystkim fasoli) są dobrym źródłem nazywanej często paliwem dla mózgu lecytyny. Dowiedziono, że im większa jej ilość w mózgu, tym lepsza zdolność zapamiętywania.
Pomidory, papryka, ogórki, marchew, szpinak, bakłażan. Warzywa o nasyconym kolorze to najlepsze źródło przeciwutleniaczy utrzymujących komórki mózgu w formie. Za sprawną pracę mózgu odpowiada także... woda. Gdy jej brak, myślenie spowalnia.
Zawierają błonnik, który reguluje stopniowe uwalnianie glukozy (niezbędnej dla prawidłowej pracy mózgu) do krwi i utrzymywanie jej w mózgu na stałym poziomie.
Lucyna Pianko