Reklama

Osobowość skłonna do uzależnień - zobacz jak ją rozpoznać?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy ty lub twoja druga połowa jesteście osobami uzależnionymi? Uzależnieni to ludzie tacy jak ty czy ja, którzy cierpią na chorobę swojego umysłu. Choroba ta prowadzi nieleczonych do obłędu. Uzależnieni nie są złymi ludźmi! Problem polega na tym, że większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tę chorobę. Pozostawieni sami sobie dokonują zniszczeń w stworzonym przez siebie świecie, w którym króluje zamieszanie i chaos. Ten artykuł jest dla ciebie bez względu na to czy wydaje ci się, że jesteś uzależniony czy też nie. Oto trzy cechy charakterystyczne osobowości skłonnej do uzależnień:

Trudne do porzucenia przyzwyczajenia

Jeśli coś sprawia ci przyjemność, czy musisz walczyć ze sobą, aby przestać o tym myśleć? Osoby skłonne do uzależnień zwykle muszą. Problem polega na tym, że uzależnieni walczą z tym, nawet, jeśli rzecz sprawiająca przyjemność zaczyna robić coś zupełnie przeciwnego. Mowa tutaj nie tylko o narkotykach, ale dosłownie o WSZYSTKIM, co może sprawiać przyjemność: jedzenie, pieniądze, miłość, narkotyki, seks.

To tylko kilka przykładowych rzeczy, od których można się uzależnić. Mechanizm działania tego zjawiska opiera się na występowaniu natychmiastowej nagrody. Osoby uzależnione nie znają umiaru w używaniu rzeczy, które przynoszą im przyjemność. Może to kolidować z wykonywaniem codziennych obowiązków, co uniemożliwia prowadzenie normalnego życia. Potrzeba zdobycia większej ilości przedmiotu uzależnienia przytłacza i dominuje.

Reklama

Obsesyjne myśli

Osoby uzależnione walczą, aby pozbyć się myśli i lęków, które bezustannie krążą w ich głowach. U każdego cały czas przewijają się w głowie jakieś myśli, ale człowiek uzależniony jest wyjątkowo skoncentrowany na konkretnych myślach, których nie może porzucić.

Wiele razy myśli te prowadzą do tego, że osoba uzależniona sama siebie namawia do zrobienia czegoś, czego na początku wcale zrobić nie chciała. To właśnie jest uzależnienie.

Lekkomyślne zachowanie

Wydawanie dużej ilości pieniędzy, kiedy zasobność twojego portfela jest ograniczona, dokonywanie kradzieży, dopuszczanie się manipulacji, aby dostać to, czego chcesz, poszukiwanie natychmiastowej nagrody, bez względu na fakt, że może to przynieść szkodę tobie oraz/lub ludziom w twoim otoczeniu.

To rzeczy, których dopuszczają się uzależnieni, kiedy czują, że czegoś POTRZEBUJĄ. Ta potrzeba przeważa wszystko. Nie ma znaczenia, czy jest to potrzeba kontroli, miłości czy uwagi. Skutek jest zawsze taki sam. Destrukcja.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama