Reklama

Ostroga piętowa: Przyczyny, objawy, jak leczyć?

Ostroga piętowa to dolegliwość, która może bardzo uprzykrzać życie. Sprawia, że przy chodzeniu odczuwa się dotkliwy ból, nasilający się z upływem czasu. Może on w końcu nie ustępować nawet podczas leżenia i siedzenia. Dlatego warto rozpoznać tę przypadłość jak najwcześniej, by nie ograniczyła lub nie pozbawiła kogoś całkowicie możliwości poruszania się. Jakie objawy występują przy ostrodze piętowej? Co może przyczyniać się do jej powstania? Jakie leczenie należy podjąć przy tym schorzeniu? Poniżej znajdziesz odpowiedzi.

Co przyczynia się do powstania ostrogi piętowej?

Ostroga piętowa jest efektem przewlekłego stanu zapalnego przyczepu rozcięgna podeszwowego. Miejsce połączenia narażone jest na nieustanne naciąganie i rozluźnianie podczas chodzenia. W wyniku urazów lub przeciążeń podłużny łuk stopy spłaszcza się, przez co okolica przyczepu rozcięgna z piętą napina się jeszcze bardziej. Prowadzi to do stanu zapalnego, który powoduje odkładanie się złogów wapniowych na pięcie i powstawanie kilkumilimetrowej narośli kostnej, czyli ostrogi. Drażni ona włókna nerwowe rozcięgna podeszwowego i sprawia, że zapalenie się rozwija.

Reklama

Najbardziej narażeni na pojawienie się ostrogi piętowej są ludzie starsi, gdyż wraz z wiekiem elementy układu kostnego i stawowego są coraz słabsze i ulegają zniszczeniu. Na to schorzenie często też mogą cierpieć osoby z nadwagą, gdyż nacisk na stopę jest wtedy większy. Inną przyczyną tworzenia się ostrogi jest płaskostopie lub koślawe stopy. Wady kończyn dolnych powstają na przykład z powodu noszenia niewygodnego, ciasnego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Przeciążenie rozcięgna podeszwowego występuje też u osób wykonujących pracę wymagającą długotrwałej pozycji stojącej lub uprawiających sport obciążający stopy, np. siatkówka, bieganie czy tenis. Stan zapalny może rozwinąć się też na skutek urazu stawu skokowego lub stopy, zwłaszcza gdy nie jest on do końca wyleczony.

Objawy ostrogi piętowej

Jej pierwszym objawem jest ból środkowej lub tylnej części pięty podczas chodzenia i ucisku na stopę. Zaznaczyć trzeba, że sama ostroga nie wywołuje bólu, lecz to stan zapalny przyczepu rozcięgna jest jego przyczyną. Gdy zapalenie się rozwija, chory odczuwa bolesne pieczenie lub kłucie również w pozycji siedzącej lub leżącej. Obecne może być nawet w nocy, a stawianie pierwszych kroków po przebudzeniu jest najgorsze. Z upływem dnia ból może zmniejszać się poprzez rozchodzenie stopy. Możliwe jest różne nasilenie bólu, czasem może być on gwałtowny i chwilowy albo może utrzymywać się na tym samym poziomie, lecz przez dłuższy czas. W końcu sprawia, że człowiek nie jest w stanie postawić nogi na pięcie. Ostrogę piętową wykrywa się za pomocą badania RTG, które pokazuje obecność ostrego wyrostka kostnego na pięcie.

Leczenie ostrogi piętowej

Gdy odczuwasz dotkliwy ból pięty podczas chodzenia, warto udać się do ortopedy w celu ustalenia przyczyny. Na podstawie manualnego badania stopy i prześwietlenia lekarz może potwierdzić diagnozę, że jest to ostroga piętowa. Początkowo pacjent przyjmuje doustne leki przeciwzapalne lub zastrzyki do przyczepu rozcięgna podeszwowego. Dodatkowo ważna jest rehabilitacja, na której chory wykonuje ćwiczenia, polegające na rozciąganiu przyczepu rozcięgna podeszwowego. Poddawany jest również zabiegom fizykoterapeutycznym, takim jak stosowanie ultradźwięków, jonofory, magnetoterapii, krioterapii oraz fali uderzeniowej. Osoba cierpiąca na ostrogę piętową powinna również nosić wygodne obuwie i odpowiednie wkładki ortopedyczne, które odciążają stopę i uśmierzają ból. W poważniejszych przypadkach konieczna jest niekiedy operacja usunięcia złogów wapiennych, lecz nie gwarantuje ona nawrotu ostrogi piętowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy