Reklama

Ostropest plamisty: Chroni i oczyszcza wątrobę, spowalnia procesy starzenia

Mądre żywienie jest sumą najmniejszych, dobrych wyborów. Najlepszą decyzją jest jak najczęstsze sięganie po naturalne produkty, wśród których warto zwrócić uwagę na ostropest plamisty. Roślina ma silne właściwości detoksykacyjne. Pomaga oczyścić wątrobę i chronić jej komórki przed toksynami, z którymi gruczoł ma codziennie do czynienia. Wszak rolą wątroby jest oczyszczać organizm, ale i ona potrzebuje wsparcia. Ostropest jest dla niej doskonałym wyborem. Roślina pomaga też hamować procesy przedwczesnego starzenia komórek. Co warto wiedzieć o ostropeście plamistym? Wyjaśniamy!

Wątroba: Silny, ale nie niezniszczalny filtr

Wątroba jest naszym największym gruczołem i pełni w ludzkim organizmie szereg ważnych funkcji. Nawet osoby, które nie zwykły szczególnie dbać o zdrowie wiedzą, że z wątrobą nie opłaca się "zadzierać". Choć ma ponadprzeciętne zdolności regeneracyjne — inaczej być nie może, skoro to ona oczyszcza organizm z toksyn — nie jest niezniszczalna. Trudno mówić o komforcie trawiennym i dobrej jakości życia, gdy wątroba zaczyna szwankować. Dlatego lepiej działać prewencyjnie i nie szkodzić jej bardziej, niż to konieczne.

Funkcje wątroby

Wątroba jest zaangażowana w większość procesów żywieniowych. Odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych, nie wybiórczo, a całościowo. Warunkuje gospodarkę węglowodanową, tłuszczową i białkową. Jest swoistym magazynem materiału energetycznego, a także szeregu mikroskładników, na czele z witaminą A, D i B12 oraz żelazem.

Reklama

Wątroba bierze udział w produkcji niezbędnej dla trawienia tłuszczów żółci. Pełni niezwykle ważną funkcję immunologiczną — hamuje toksyczne działanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Jej prawidłowe działanie warunkuje kondycję i sprawność systemu odpornościowego.

Ten organ ma kluczowe znaczenie w odtruwaniu i oczyszczaniu organizmu z wszelkiego rodzaju toksyn — zawartych w żywności, używkach i lekach. Wszystkie są dla niej poważnym obciążeniem. Chemiczne dodatki do wysokoprzetworzonej żywności, substancje czynne i składniki otoczki lekowej, nikotyna, alkohol i inne substancje psychoaktywne potrafią skutecznie zaburzyć działanie wątroby, która i bez takich zbędnych "atrakcji" ma "pełne ręce roboty". Przez jej komórki przechodzi wszystko, co zjadamy, wypijamy i wdychamy, w tym zanieczyszczenia środowiskowe. Nikt i nic nie jest niezniszczalne. Zamiast czekać na zaburzenia pracy i dysfunkcje wątroby, warto zadziałać profilaktycznie i włączyć do codziennego menu ostropest plamisty. Dla wątroby to prawdziwe złoto!

Dieta oczyszczająca wątrobę - kto jej potrzebuje, na czym polega? >>

Ostropest plamisty jak go jeść?

Włączenie ostropestu do codziennej diety nie jest szczególnie wymagające. Jest nienachalny w smaku. Można zjeść go solo, popijając wodą, dodać do jogurtu, porannej owsianki, posypać nim kanapki, dodać do sałatek, dań na bazie ryżu, kasz czy makaronów. Profilaktycznie, dla ochrony komórek i wsparcia funkcjonowania wątroby, wystarczy łyżeczka ostropestu na dobę.

Ostropest plamisty można kupić w wersji zmielonej lub w postaci całych ziaren i zmielić w warunkach domowych. Dlaczego opłaca się to zrobić?

Ostropest plamisty na ratunek przeciążonej wątrobie

Wszyscy żyjemy w mocno zanieczyszczonym środowisku i mamy do czynienia z nieidealną żywnością. Mowa nie tylko o wysokoprzetworzonej czy produktach śmieciowych, ale też gorszych jakościowo warzywach i owocach. Pomijając już kwestię stosowanych nawozów, rośliny wzrastają na wyjałowionych glebach, mają kontakt z wodą, w której naukowcy znaleźli mikroplastik i oddychają tym samym, co my - niedoskonałym powietrzem.

Wbrew pozorom wcale nie musisz objadać się chipsami i spożywać alkohol, by twoja wątroba powiedziała w końcu: "basta!". Dlatego zrób jej, a właściwe sobie, prezent i kup za kilka złotych paczkę ostropestu. Wypracuj nawyk codziennego zjadania małej porcji. Aby kuracja miała sens, nie powinna trwać krócej niż miesiąc.

Zioła, które wspomagają pracę wątroby >>

Ostropest plamisty: Działanie lecznicze

Ostropest nie tylko stymuluje regenerację starych, ale też wytwarzanie nowych komórek wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu wynikają z zawartej w nim sylimaryny, która stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, a tym samym chroni je przed toksynami i wspiera regenerację. Zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając, by toksyny łączyły się z ich powierzchnią.

Ostropest plamisty spowalnia procesy starzenia komórek

Roślina "gasi" stany zapalne, przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i hamuje toksyczne działanie wolnych rodników. Ogranicza rozwój wywołanych ich obecnością chorób cywilizacyjnych i procesy przedwczesnego starzenia komórek. Nie tylko skóry, ale też mózgu. 

6 trików, by odjąć sobie kilka lat >>

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy