Ostropest plamisty: Najskuteczniejszy w detoksykacji organizmu
Nie bez powodu ostropest plamisty (Silybum marianum) jest nazywany najlepszym środkiem służącym do detoksykacji organizmu i remedium na wszelkie dolegliwości związane z wątrobą. Dzięki zawartej w nim sylimarynie nie tylko skutecznie chroni ten wyjątkowo ważny dla nas narząd, choćby przed szkodliwym działaniem trucizn, takich jak mykotoksyna muchomora sromotnikowego, ale jednocześnie solidnie go oczyszcza i okazuje się skuteczny w leczeniu wirusowego zapalenia typu A, B i C, zwyrodnienia tłuszczowego, marskości wątroby czy nawet alkoholizmu. Na tym okazała lista niezwykłych właściwości zdrowotnych ostropestu plamistego jednak się nie kończy. Badania wykazały, że minimalizuje też ryzyko powstania raka wątroby, zapobiega kamicy żółciowej, wspiera pracę żołądka i leczenie cukrzycy typu drugiego, łagodzi bóle migrenowe i skutki endometriozy, a pozyskiwany z niego olej spowalnia proces starzenia się skóry. Przyjrzyjmy się bliżej tej nietuzinkowej roślinie.
Można śmiało powiedzieć, że pochodzący z roślin astrowatych ostropest plamisty w swojej sławie okrzepł. Jego wyjątkowo dobroczynny wpływ na organizm człowieka doceniły i z powodzeniem wykorzystywały jego właściwości w lecznictwie już cywilizacje starożytne.
Na niebywałą popularność ostropestu wpłynęły też niewygórowane wymagania dotyczące uprawy. Nie będzie żadnej przesady w stwierdzeniu, że można go spotkać w każdym zakątku świata - od Europy przez Azję aż po Afrykę - bez względu na strefę klimatyczną. Roślina ta potrafi osiągnąć nawet do 1,6 metra wysokości.
Dlaczego ostropest plamisty leczy?
Nietuzinkowe właściwości lecznicze ostropest plamisty zawdzięcza zaliczanej do flawonoidów sylimarynie, która stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych i wpływa na zdolności rośliny, czyniąc ją jednym z najskuteczniejszych środków detoksykujących organizm. Ostropest potrafi skutecznie oczyścić i ochronić wątrobę przed szkodliwym działaniem trucizn, takich jak mykotoksyna muchomora sromotnikowego czy pestycydy oraz silnych leków zwanych cytostatykami, które są wykorzystywane między innymi w terapii przeciwnowotworowej oraz antybiotyków. Stanowi też skuteczne narzędzie w pokonywaniu choroby alkoholowej.
Przeprowadzone badania wykazały, że ostropest hamuje powstawanie stanów zapalnych i jest wykorzystywany w terapii zapalenia wątroby typu A, WZW B i WZW C. Skutecznie zapobiega też marskości wątroby oraz stłuszczeniu wątroby, a także obniża stężenie cholesterolu we krwi. Ponadto wykazuje też działanie antynowotworowe i minimalizuje ryzyko powstania raka wątroby.
Ostropest plamisty a żołądek i skóra
Na zbawiennym wpływie na wątrobę lecznicze właściwości ostropestu plamistego się nie kończą. Może również skutecznie złagodzić migrenowe bóle głowy oraz skutki endometriozy czy choroby lokomocyjnej, jak i wspierać terapię cukrzycy typu drugiego. Okazuje się też pomocny w leczeniu kamicy żółciowej, zapalenia woreczka żółciowego oraz zaburzeń żołądkowych, takich jak wzdęcia czy zgaga. Co więcej, pozyskiwany z ostropestu olej, stanowiąc bazę kosmetyków, hamuje proces starzenia się skóry, skutecznie ją regeneruje i poprawia jej koloryt.
Ostropest plamisty można stosować na wiele sposobów. Najłatwiej przyrządzić z niego napar. Wystarczy dwie łyżeczki, świeżo zmielonego ziarna zalać niewielką ilością gorącej wody. Następnie odczekać chwilę, żeby wystygł, po czym swobodnie go wypić.
Można też zaparzyć go w nieco inny sposób. Zalać jedną łyżeczkę rozdrobnionych nasion szklanką wody i zagotować pod przykryciem na wolnym ogniu przez ok. 7 minut. Odstawić na 15 minut, przecedzić i pić po pół szklanki po posiłku (maksymalnie dwa razy dziennie).
Zmielone nasiona ostropestu mogą również stanowić zdrowy i apetyczny dodatek do jogurtów, kanapek sałatek czy mięsnych dań.
Ostropest plamisty - przeciwwskazania
Po ostropest plamisty nie powinny sięgać dzieci poniżej 12 roku życia oraz kobiety ciężarne i matki karmiące. Wyjątkową ostrożność powinni zachować także diabetycy oraz osoby uczulone na karczochy. Do najbardziej typowych skutków ubocznych wywołanych przez ostropest plamisty zalicza się bóle głowy, swędzenie, zgagę, niestrawność i biegunkę.