Reklama

Reklama

Ostrożnie z filmami i grami w technologii 3D

Z uwagi na ryzyko powstania wad wzroku naukowcy zdecydowanie odradzają dzieciom poniżej 6. roku życia oglądanie filmów w technologii 3D oraz granie w tego rodzaju gry komputerowe. Dlaczego?

O opinię na ten temat poprosiliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

Reklama

Barbara Gierowska-Bogusz: - Rzeczywiście niedawno zostały opublikowane wyniki badań naukowych, w których jednoznacznie stwierdzono, że technologia 3D jest dla wzroku - zwłaszcza dzieci poniżej 6. roku życia - wyjątkowo niekorzystna. W projekcjach 3D dziecko nie patrzy bowiem na jeden obraz, ale na dwa różne obrazy dwuwymiarowe.

- Każdy z nich jest przedstawiany osobno dla każdego oka. W efekcie, jeśli dziecko często ogląda filmy 3D lub gra w tego typu gry, po jakimś czasie może nabawić się zeza, a potem tzw. leniwego oka (inna nazwa: amblyopia). W następstwie zeza w jednym oku następuje osłabienie zdolności widzenia, czyli mówiąc obrazowo jedno oczko po prostu "wyłącza się" z procesu widzenia. 

- Mimo że oko jest zbudowane prawidłowo, przestaje widzieć - mózg nie odbiera płynących z niego informacji wzrokowych. Tak dochodzi do niedowidzenia. Jest to wada wzroku, która wymaga długotrwałego leczenia. Jeśli nie zostanie wychwycona odpowiednio wcześnie, jeszcze w dzieciństwie, zazwyczaj pozostaje na całe życie.

Dowiedz się więcej na temat: gry | technologia 3D | wzrok | dziecko | filmy | zdrowie | osłabienie wzroku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje