Reklama

Owoce Noni: Czy naprawdę wyleczą wszystko?

Lecznicze właściwości noni docenili dawno temu mieszkańcy Polinezji, którzy do dziś wykorzystują owoc do leczenia kilkudziesięciu chorób, w tym nowotworów. Wyjątkowe działanie przypisuje się sokom z owoców noni, które zyskały ostatnio popularność na rynku europejskim. Ich producenci przekonują, że sok z noni wyleczy wszystkie choroby i odmłodzi o kilka lat! Jest w tym chwycie marketingowym z pewnością cząstka prawdy, gdyż owocom noni udowodniono szereg właściwości leczniczych i pozytywnie wpływających na urodę. Dlaczego noni jest tak zdrowe i w jakich dolegliwościach może nam pomóc? Odpowiadamy poniżej.

Morinda citrifolia

Noni, zwany Morinda citrifolia, czyli morwą indyjską, to krzew, który pochodzi z południowo-wschodniej Azji. W tamtych rejonach jest również najchętniej uprawiany. Można go spotkać także w Australii, Chinach, Malezji, Indiach, Afryce i Ameryce Południowej. Noni rośnie w postaci wiecznie zielonego krzewu, który osiąga wysokość od trzech do siedmiu metrów. Jego charakterystyczną cechą są białe kwiaty i zielone owoce. Wnętrze noni wypełnione jest delikatnym, jasnym miąższem i dużymi brązowymi pestkami. Po przekrojeniu owoc wygląda naprawdę spektakularnie.

Działanie noni w szczególności docenili mieszkańcy Polinezji, którzy nazywają owoc krzewu „aspiryną przyszłości”. Polinejczycy wierzą, że noni posiada właściwości leczące kilkadziesiąt chorób! W tym także nowotwory. Ponadto, noni poprawia urodę, gdyż hamuje proces starzenia się skóry. Według mieszkańców Polinezji najcenniejsze właściwości lecznicze wykazuje sok z morwy indyjskiej. Oto te najpopularniejsze:

Reklama

Zapobiega miażdżycy

Badania naukowe potwierdziły, że sok z noni skutecznie redukuje poziom złego cholesterolu we krwi – LDL. Tym samym zapobiega miażdżycy i innym chorobom, których przyczyną jest zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Łagodzi ból i działa przeciwzapalnie

Polinejczycy często stosują sok z noni do uśmierzania bólu gardła i jako środek przeciwzapalny. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne owocu potwierdzają naukowcy, którzy twierdzą, że noni w dużych dawkach może działać nawet, jak morfina. Noni doskonale uśmierzą bóle menstruacyjne i bóle głowy.

Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego

Zarówno sok, jak i owoce noni, można zastosować w celu złagodzenia różnych dolegliwości układu pokarmowego. Jeśli cierpisz na zgagę lub zaparcia, noni z pewnością uśmierzą nieprzyjemne dolegliwości. Co więcej, te owoce nie tylko leczą. Badania wykazały, że regularne jedzenie nie do końca dojrzałych noni wzmacnia odporność żołądka i jelit oraz chroni narządy układu pokarmowego przed różnego rodzaju schorzeniami.

Odświeża jamę ustną

Owoce noni zawierają spore ilości związków fitochemicznych, które zwalczają paciorkowce w jamie ustnej. Tę właściwość potwierdzają indyjscy naukowcy z Department of Public Health Dentistry SRM Dental College. Najlepsze działanie wykazują te nie w pełni dojrzałe owoce.

Łagodzi stres i poprawia samopoczucie

Noni to owoc bogaty w magnez, dlatego pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Łagodzi stres i zmniejsza ryzyko rozwoju depresji. Ponadto, regularnie pity sok z noni pobudza krążenie krwi i dodaje energii.

Owoce noni pozytywnie wpływają również na procesy trawienne, wzmacniają serce, oczyszczają organizm, a także poprawiają pracę nerek.

Czy noni działają przeciwnowotworowo?

Tezę o działaniu antynowotworowym noni postawili hawajscy naukowcy, którzy prowadzili badania na myszach. Badacze wywołali nowotwór u gryzoni, a następnie kilku myszom wstrzyknęli sok z noni. Okazało się, że myszy, które dostały zastrzyk, przeżyły dwukrotnie dłużej niż te, którym go nie wstrzyknięto. Ci sami naukowcy przeprowadzili również badania nad wpływem kapsułek z wyciągiem z noni na jakość życia chorych na raka. Badania dowiodły, że ci, którzy regularnie dostarczali do organizmu tabletki, lepiej przechodzili chorobę niż pozostali. Można przyjąć zatem, że owoce noni hamują rozwój komórek nowotworowych i poprawiają samopoczucie chorych na raka.

Sok z noni – ilość spożycia

Sok z noni powinny pić osoby zdrowe, jak i te, które zostały dotknięte chorobą. Dzienna dawka soku nie powinna przekraczać 40 mililitrów. Sok z noni jest obecnie bardzo popularnym produktem, który łatwo dostać na rynku europejskim. W smaku jest cierpki, lekko wytrawny, ale jednocześnie bardzo aromatyczny. Należy pamiętać, by nie przedawkować spożycia soku. Konsekwencją mogą być dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a nawet zaburzona praca serca.

Przeciwwskazania

Mimo że owoce noni wykazują wiele cudownych właściwości, nie każdy może je jeść. Do grupy tej należy zaliczyć:

• dzieci;

• kobiety w ciąży i karmiące piersią;

• osoby zmagające się z dolegliwościami układu pokarmowego;

• osoby, które mają podwyższone tętno.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy