Reklama

Palma sabałowa: Właściwości i zastosowania

Palma sabałowa jest rośliną, która okazuje się wybawieniem dla wielu mężczyzn w średnim wieku. Wszystko dzięki substancjom w niej zawartym, które rozprawiają się z wieloma męskimi przypadłościami. Okazuje się, że fenomenalnie wpływa na prostatę, której działanie zaczyna szwankować u panów po 40. roku życia. Dodatkowo pomoże osobom borykającym się z dolegliwościami układu moczowego oraz rozrodczego. Palma sabałowa może okazać się remedium na nadmiernie wypadające włosy. Działaniem tej rośliny powinny również zainteresować się panie. Gdzie mają źródło niezwykłe właściwości tej rośliny? Kto jeszcze powinien sięgnąć po preparaty sporządzane na bazie palmy sabałowej? Przekonajmy się.

Czym jest palma sabałowa?

Palma sabałowa jest rośliną z rodziny arekowców. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie w naturalnych warunkach osiąga wysokość około dwóch metrów. Charakteryzuje się krótkim pędem, z którego wyrasta pokaźny, zielony pióropusz liści. Palma sabałowa posiada drobne, białe kwiaty, wśród których znaleźć można małe, czarne owoce, które dla rdzennych mieszkańców Ameryki służyły jako pokarm. Z czasem odkryto, że ta roślina ma wiele cennych właściwości. Znajdziemy w niej fitosterole, kwasy tłuszczowe, polisacharydy oraz taniny.

Właściwości palmy sabałowej

Reklama

Indianie, którzy pożywiali się owocami palmy sabałowej odkryli, że pomagają im w dolegliwościach związanych z układem moczowym. Poza tym zauważono, że roślina wzmaga męską potencję oraz stymuluje odporność. Natomiast kobiety doceniły działanie palmy sabałowej, ponieważ łagodzi nieprzyjemne dolegliwości związane z miesiączką. W kolejnych wiekach owoce tej rośliny zostały przewiezione do Europy, gdzie zaczęto prowadzić nad nią intensywne badania i potwierdzono jej lecznicze działanie.

Palma sabałowa i jej wpływ na organizm

Palma sabałowa ma fenomenalny wpływ na organizm. Najbardziej jej moc docenią mężczyźni, gdyż substancje czynne w niej zawarte działają antyandrogennie. Co to oznacza w praktyce? Fitosterole obecne w palmie sabałowej zapobiegają przekształcaniu testosteronu w dihydrotestosteron (DHT). Ten hormon może prowadzić do bezpłodności, problemów z przerostem prostaty, pojawienia się guzów jąder oraz łysienia androgenowego u mężczyzn.

Palma sabałowa nie tylko dla mężczyzn

Oczywiście, wyciągi z palmy sabałowej najbardziej okazują się pomocne dla mężczyzn. Podwyższony poziom DHT i jego wpływ na prostatę objawia się przede wszystkim bólem w podbrzuszu oraz nietrzymaniem moczu. Poza tym ta roślina okazuje się przydatna przy leczeniu zapalenia jąder oraz dolegliwości związanych z ich nieprawidłową pracą. Niektórzy lekarze proponują, aby stosować ją podczas problemów z erekcją. Preparaty z wyciągiem z palmy sabałowej są wskazane także dla kobiet. Substancje czynne hamują łysienie, które może pojawiać się u pań będących w trakcie menopauzy. Są też nieocenione w walce z problemami związanymi z cerą trądzikową.

Stosowanie palmy sabałowej

Obecnie w aptekach mamy możliwość zakupienia wielu specyfików, które posiadają w swoim składzie wyciągi z palmy sabałowej. Są one dostępne w postaci tabletek, kropli oraz maści, a w przypadku problemów związanych z łysieniem, znajdziemy szampony, wcierki i odżywki. Warto wiedzieć, że produkty, które posiadają naturalne wyciągi z palmy sabałowej, są dostępne bez recepty i w większości przypadków bezpieczne.

Czy każdy może sięgać po preparaty z palmą sabałową?

Choć preparaty, które mają w swoim składzie palmę sabałową w większości przypadków są bezpieczne, to niektórzy muszą ich unikać. Przede wszystkim odradza się je kobietom w ciąży oraz paniom karmiącym piersią oraz tym, którzy stosują leki antykoncepcyjne. Niestety, mogą pojawić się również działania niepożądane. Najczęściej występuje ból brzucha, nudności i wymioty. Do tego mogą dojść problemy z krzepliwością krwi i pojawienie się większej ilości siniaków na ciele.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy