Papryka: Trzy kolory zdrowia
Jesienią mamy większą ochotę na ciepłe posiłki, a papryka jest jednym z nielicznych warzyw, które poddane obróbce termicznej, zachowuje znaczną część wartości odżywczych. Korzystajmy z atutów zarówno duszonej, pieczonej, marynowanej, jak i surowej papryki. To warzywo ma nam wiele do zaoferowania.
Skarbnica wartości odżywczych
Papryka jest jednym z najlepszych źródeł witaminy C, zawiera jej nawet pięciokrotnie więcej niż osławione cytrusy. Istotnym jest, że znaczna część tej życiodajnej witaminy nie ulega zniszczeniu w papryce poddanej obróbce kulinarnej. Najcenniejsza dla zdrowia będzie zjadana na surowo, jednak nie każdemu służy w takiej formie. Korzystajmy więc z potraw na bazie papryki i domowych przetworów.
Warzywo zawiera znaczne ilości błonnika, który sprzyja procesom metabolicznym i usprawnia perystaltykę jelit. Bywa pomocna przy kłopotach z zaparciami. Błonnik, surowe włókno roślinne, ma też zdolność wypełniania żołądka i utrwalania uczucia sytości. Papryka jest więc dobrą przekąską pomiędzy głównymi posiłkami. Warzywo ma niską kaloryczność i dlatego jest rekomendowane dla osób na diecie odchudzającej.
Papryka zawiera cały arsenał przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wymienić tu trzeba: beta-karoten, witaminy: A i E, wspomnianą wyżej witaminę C, likopen, luteinę i zeaksantynę. One hamują procesy przedwczesnego starzenia komórek i zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, w tym nowotworowym.
Czerwona, zielona czy żółta?
Każdy kolor ma swoje argumenty. Czerwona jest doskonałym wyborem w sezonie jesienno-zimowym, zwłaszcza dla osób z cerą naczynkową. Zawiera rutynę, która wzmacniania kruche naczynia krwionośne. Czerwona papryka to też bogactwo beta-karotenu oraz witaminy C. Włączona do jadłospisu będzie wspierała dobry wzrok i jędrną skórę.
Zielona będzie najlepszym wyborem dla kobiet ciężarnych i planujących macierzyństwo. Jej głównym atutem jest kwas foliowy, którego obecność w diecie matki warunkuje prawidłowy rozwój płodu. Zielona ma działanie krwiotwórcze, stabilizuje też pracę układu nerwowego. Wyróżnia ją wysoka zawartość witaminy E - zwanej witaminą młodości.
Żółta z kolei ma dwa zasadnicze asy: luteinę i zeaksantynę - silne przeciwutleniacze niwelujące działanie wolnych rodników w siatkówce oka, niezbędne dla prawidłowej pracy narządu wzroku.
Papryka - 10 korzyści dla zdrowia:
- wzmacnia odporność,
- poprawia kondycję naczyń krwionośnych i skóry,
- pomaga regulować poziom cholesterolu,
- chroni przed rozwojem miażdżycy,
- usprawnia metabolizm,
- niweluje zaparcia,
- przyspiesza oczyszczanie organizmu ze złogów i zbędnych produktów przemiany materii,
- wzmacnia wzrok,
- ma działanie krwiotwórcze,
- wzmacnia system nerwowy (papryka zawiera duże ilości witamin z grupy B).
Nie dla wszystkich
Mimo, iż tak cenna odżywczo, nie dla każdego będzie korzystna. Warzywo należy do rodziny psiankowatych, dlatego powinna być wyeliminowana z diety osób cierpiących na choroby reumatyczne i schorzenia tarczycy.
Papryka bywa ciężkostrawna, dlatego ograniczyć, a nawet zupełnie usunąć ją z jadłospisu, powinny osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym.
Ewa Koza, mamsmak.com