Pięć naturalnych leków na szumy w uszach
Jesteś poirytowany ciągłym szumem w uszach? Jeśli lekarze nie zdiagnozowali u ciebie nowotworu, który mógłby być jego przyczyną, nie pozostaje wiele, co mogliby dla ciebie zrobić. Bez względu na to, czy w uszach szumi, dzwoni, brzęczy, gwiżdże, syczy czy klika. Czy dźwięk jest cichy, czy głośny – może irytować. Jedna z poniższych metod leczenia może być odpowiedzią na twój problem.
Chińscy specjaliści od medycyny naturalnej polecają sezam jako sposób na uśmierzenie szumu w uszach. Możesz dodawać go do potraw lub przygotować pastę tahini do smarowania chleba.
Miłorząb japoński (Ginkgo biloba)
Wiela badań dowodzi, że miłorząb jest skutecznym środkiem na dolegliwości zdrowotne związane z wiekiem, takie jak zaniki pamięci, słabe krążenie i szum w uszach. Roślina ta poprawia krążenie krwi, może zatem pomóc w sytuacjach dzwonienia w uszach, które uważa się za przejaw niedokrwienia ucha wewnętrznego.
Szum w uszach może być także efektem niedoboru w organizmie witaminy B. Dlatego osobom cierpiącym na tę dolegliwość zaleca się regularne przyjmowanie witaminy B kompleks. Laryngolodzy polecają wysokie dawki trzech rodzajów witamin B - tiaminy, niacyny i witaminy B12. Substancje te stabilizują system nerwowy ucha wewnętrznego. Dodatkowo niacyna wzmocni krążenie krwi w uchu.
Cynk
Uważa się, że szum w uszach może być także efektem niedoboru cynku w organizmie. Stosowanie suplementów z zawartością tego pierwiastka powinno zatem być dobrym rozwiązaniem. Warto też wprowadzić do diety pokarmy bogate w cynk: pestki dyni, orzechy brazylijskie, orzesznik jadalny i ostrygi.
Magnez powinien przynieść ulgę w uciążliwości szumu w uszach – rekomendujemy dzienną dawkę 400 mg.
Unikaj aspiryny
Badania wskazują, że przyjmowanie dużych dawek aspiryny może być czynnikiem wywołującym szum w uszach. W związku tym należy unikać substancji o działaniu podobnym do aspiryny - takich jak kora wierzbowa czy wiązówka błotna.