Pierzga pszczela: Właściwości, jak ją stosować?
Miód to niejedyny wytwarzany przez pszczoły produkt, który wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Bardzo cenna dla zdrowia jest także pierzga pszczela, o wiele mniej znana, ale za to uznawana za jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Zawiera sporo składników odżywczych, w tym dużo witamin, minerałów i aminokwasów. Pierzga jest droższa od miodu ze względu na to, jak niewielkie jej ilości wydobywane są z ula. Jednak warto ją stosować, gdyż może znacznie poprawić pracę układu krwionośnego, nerwowego i pokarmowego. Ten naturalny środek wzmacnia organizm, wpływa korzystnie na koncentrację i samopoczucie, a także usprawnia proces trawienia. Oczyszcza także organizm z toksyn, wspiera wątrobę i świetnie oddziałuje na skórę. Sprawdź, na co pomoże pierzga pszczela i w jaki sposób należy ją stosować.
Pierzga pszczela to naturalny produkt wytwarzany przez pszczoły. Jest to pyłek kwiatowy transportowany do ula, zmieszany ze śliną i miodem oraz zamykany w komórkach plastrów. Masa zabezpieczona woskiem w beztlenowych warunkach fermentuje, w wyniku czego powstaje pierzga. Jest ona dobrze zakonserwowana, odporna na procesy gnilne i łatwiej przyswajalna. Pierzga stanowi więc niezastąpiony, łatwostrawny pokarm dla młodych pszczół, które karmią larwy i wytwarzają mleczko pszczele. Jest nieoceniona zwłaszcza w czasie zimy i wiosny, kiedy pszczoły nie mogą korzystać z naturalnego pyłku kwiatowego. Pierzga występuje w formie grudek o nieregularnych kształtach i w brązowym kolorze. Pszczelarze pozyskują ją prosto z ula, ale uzbieranie większej ilości pierzgi jest trudne – należy bowiem zostawić część pszczołom. Dlatego cena pierzgi jest dość wysoka, 100 g produktu kosztuje około 30 zł. Jest to jednak środek, który może w znaczny sposób poprawić stan zdrowia i samopoczucie.
Skład pierzgi
Pierzga to źródło podstawowych składników odżywczych, w tym białka, węglowodanów, tłuszczów i składników mineralnych. Warto wspomnieć, że jest ona bogata w aminokwasy egzogenne, czyli takie, które człowiek musi przyjmować wraz z pokarmem. Pierzga zawiera wiele witamin, m.in. A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, D, K i PP. Znajdują się w niej również minerały, takie jak magnez, potas, cynk, selen, żelazo, miedź, sód, krzem, chrom i fosfor. Oprócz tego w składzie pierzgi są enzymy, związki triterpenowe, polifenole (w tym flawonoidy, katechiny i kwasy fenolowe), a także nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Dzięki tak licznym substancjom odżywczym pierzga znalazła szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Wzmacnia i regeneruje organizm, zwłaszcza w okresie spadku odporności, przewlekłego zmęczenia i rekonwalescencji po operacjach. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, pomaga więc walczyć z infekcjami i przeziębieniem. Pierzga pozwala także szybciej się zregenerować po intensywnym wysiłku. Produkt doskonale wpływa także na układ pokarmowy, zawarte w nim enzymy poprawiają trawienie. Warto stosować go więc przy zaparciach, biegunkach i wrzodach żołądka. Pierzga oczyszcza również wątrobę i usuwa toksyny z organizmu. Świetnie także oddziałuje na układ nerwowy – stymuluje pracę mózgu, poprawia koncentrację i samopoczucie oraz zapobiega stanom depresyjnym. Pomaga także w przypadku syndromu chronicznego zmęczenia. Kolejną korzystną właściwością pierzgi jest wzmacnianie naczyń krwionośnych i obniżenie poziomu złego cholesterolu. Produkt może więc zapobiec miażdżycy i innym chorobom układu krwionośnego. Zawarte w nim aminokwasy i żelazo pozwalają też uniknąć anemii i osłabienia organizmu.
Wpływ pierzgi na skórę, włosy i paznokcie
Pierzgę można stosować nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Produkt wykazuje bowiem zbawienny wpływ na skórę – zawiera kwas L-mlekowy, który usuwa zrogowaciałe komórki i stabilizuje odnowę naskórka. Dzięki temu pierzga dobrze nawilża skórę, wspomaga produkcję kolagenu, ujędrnia i wygładza cerę. Działanie antybakteryjne pierzgi sprawia, że pomaga ona także na wypryski, zaskórniki i stany zapalne. Warto więc wykonać domową maseczkę z dodatkiem pierzgi. Wystarczy do tego zmieszać 2 łyżki jogurtu naturalnego z łyżką rozpuszczonej pierzgi i łyżką miodu. Obecność w składzie pierzgi siarki, krzemu i biotyny doskonale wpływa także na włosy i paznokcie.
W celu wzmocnienia organizmu wystarczy stosować jedną lub dwie łyżki pierzgi dziennie. Można ją dodawać do herbaty, jogurtu lub płatków. Innym sposobem jest picie rano na czczo wywaru z pierzgi (jedna łyżka wymieszana z połową szklanki wody, odstawiona na kilka lub kilkanaście godzin). Warto jednak wiedzieć, że pierzga ma lekko żywiczny, kwaskowaty smak, co nie każdemu może odpowiadać. W aptece dostępne są więc suplementy diety z dodatkiem pierzgi, jednak najlepiej działa naturalny produkt. Można go zakupić u pszczelarza lub w sklepach ze zdrową żywnością. Nie należy spożywać pierzgi w większych ilościach niż zalecane, jej przedawkowanie może objawiać się biegunką i osłabieniem organizmu.
Przeciwwskazania
Pierzga wykazuje szereg korzystnych dla zdrowia właściwości, ale należy zachować umiar w jej stosowaniu. Nie powinny po nią sięgać osoby uczulone na produkty pszczele. Pierzga może bowiem wywołać reakcje alergiczne. Wystąpienie innych dolegliwości najlepiej skonsultować z lekarzem. W pierzgę znajduje się także dużo cukru, więc spożywanie jej w nadmiarze może prowadzić do przybierania na wadze.