Pijesz kawę? Sprawdź, co dzieje się z twoim organizmem!
Polacy lubią kawę i chętnie po nią sięgają. Powodem jest przede wszystkim smak i aromat małej czarnej. Nie sposób jednak przemilczeć jej walorów zdrowotnych. Te były przez lata tematem dyskusyjnym. Dziś nie ma wątpliwości, kawa obfituje w szereg przeciwutleniaczy i ma pozytywny wpływ na zdrowie. Spożywana z umiarem przyniesie wiele korzyści. O jakich mowa? Wyjaśniamy!
Przeciwnicy kawy wciąż podnoszą argument, że kawa osłabia serce. Naukowcy wyszli naprzeciw temu zarzutowi. Z badań jasno wynika, że picie do pięciu filiżanek kawy na dobę nie ma negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, wiąże się z jego poprawą.
Jak zawsze, nie substancja, ale dawka decyduje czy produkt będzie miał toksyczne, czy lecznicze właściwości. Ważne też, by nie pić jej zbyt późno. Ostatnią filiżankę najlepiej kilka godzin przed snem.
Kawa pomaga budzić znużony mózg do bardziej intensywnej pracy. Zawarta w niej kofeina sprawia, że krew zaczyna szybciej krążyć, serce przyspiesza, a komórki mózgowe działają wydajniej, dlatego kawa jest dobrym wyborem rano, zwłaszcza jeśli czujesz, że nie możesz się rozbudzić. Mała czarna da ci zastrzyk energii i pomoże "uruchomić" myślenie.
Zbyt krótki sen, albo jego zła jakość wyraźnie pogarszają zdolności poznawcze, takie jak myślenie, zapamiętywani i koncentrację. Następnego dnia jesteśmy też bardziej drażliwy. Dlatego, niezależnie od powodu, z jakiego zarwałeś noc, pamiętaj rano o kawie. Przyniesie sporo korzyści tobie i osobom w najbliższym otoczeniu.
Ten czarny napój jest synonimem przyjemności. W pracy robimy przerwę na kawę, by złapać oddech. W czasie wolnym pijemy ją z kimś, z kim chcemy porozmawiać, albo po prostu razem posiedzieć. Delektować się towarzystwem, smakiem i ciszą.
Kawa dodaje energii i poprawia nastrój. Rytuał jej picia jest dla kawoszy jednym z najprzyjemniejszych momentów w ciągu dnia. Filiżanka małej czarnej poprawia samopoczucie i podnosi poziom energii. Łagodzi skutki stresu i redukuje napięcie.
Ziarna kawy skrywają szereg antyoksydantów, czyli związków o wysokim potencjale przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Mała czarna pomaga ograniczać stany zapalne w organizmie i toksyczne działanie wolnych rodników. Wypijana regularnie sprzyja hamowaniu przedwczesnego starzenia komórek. Jest też dobrym wyborem w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie i nowotwory.
Najczęściej powtarzanym mitem dotyczącym kawy jest to, że źle wpływa na serce. Tymczasem wypijana w rozsądnych ilościach poprawia krążenie krwi i ukrwienie komórek, a tym samym ich odżywienie, bo z krwią docierają do nich składniki odżywcze. Masz kłopoty kardiologiczne? Nie szarżuj! Nie musisz wypijać od razu pięciu filiżanek kawy. Jedna, może dwie, przed południem, dodadzą ci energii i poprawią humor.
Nie jest tajemnicą, że kawa poprawia przemianę materii, dlatego chętnie sięgają po nią osoby, które przechodzą na dietę odchudzającą, a stronią te, które mają przyspieszoną perystaltykę jelitową i skłonność do biegunek. Kawa sprzyja procesom metabolicznym. Pomaga też spalić tkankę tłuszczową. Najbardziej spektakularne efekty będą obserwowane w u osób, które dotąd jej nie piły.
Z czasem działanie kawy słabnie, zwłaszcza jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Dlatego, dla optymalnego efektu, nie warto przesadzać z ilością. Jeśli zależy ci na zintensyfikowaniu działania kawy, dodaj do niej szczyptę cynamonu, kardamonu albo papryczki chilli. Te przyprawy mają działanie rozgrzewające, sprzyjają procesom trawiennym i stymulują spalanie tkanki tłuszczowej.
Kawa jest doskonałym afrodyzjakiem. Pobudza układ nerwowy, poprawia krążenie i ukrwienie, również w obrębie narządów płciowych. Budzi siły witalne i ochotę na seks. Może też wpłynąć na poziom odczuwanej przyjemności. Jest jednym z produktów, które zaleca się włączyć do diety mężczyzn mającym problem z zaburzeniami erekcji. Kobiety również powinny sięgać po kawę. Nie tylko dla towarzystwa, ale zwiększenia libido.
Zobacz także:
Wypalenie zawodowe to nie choroba. Co ze zwolnieniem lekarskim?
Dalgona coffee: Jak przygotować kawę po koreańsku?