Reklama

Reklama

Pływanie i chodzenie najbezpieczniejszą formą aktywności?

Ciało ludzkie jest stworzone do poruszania się, a aktywność fizyczna jest warunkiem zdrowia przez całe życie. Sportem, który okazuje się być najbezpieczniejszą formą aktywności fizycznej, jest pływanie, eksperci zachęcają również do spacerów.

- Myślę, że wiele osób, zwłaszcza w wieku 20 i 30 lat, jest zainteresowanych ćwiczeniami, ale tak naprawdę nie myślą o kontuzjach - zauważa na łamach "Time" dr Brian Werner, chirurg ortopeda i specjalista medycyny sportowej w University of Virginia. Dodaje, że jedną z najpopularniejszych form ćwiczeń jest bieganie, wskazuje jednak, że to jeden z najbardziej kontuzjogennych sportów.

Reklama

- Sam jestem biegaczem długodystansowym, ale jest to forma ćwiczeń, która obciąża i nie jest optymalna dla osób próbujących uniknąć kontuzji - mówi Werner. Ponadto wielu biegaczy ma tendencję do przesadzania. Jeśli chodzi o korzyści płynące z tej formy aktywności, naukowcy odkryli, że bieganie dwa lub trzy razy w tygodniu w wolnym lub umiarkowanym tempie jest optymalne. Dodaje, że ćwiczenia, które powodują duże obciążenia kolan, ramion i innych stawów, mogą przyczyniać się do zwiększonego ryzyka kontuzji.

Nie oznacza to, że te ćwiczenia są niezdrowe i należy je porzucić. Każda aktywność ma swoje zalety, ale pływanie różni się od innych ćwiczeń aerobowych. Zatem, jeśli zależy nam na aktywności fizycznej, równocześnie chcemy zminimalizować ryzyko kontuzji, eksperci podkreślają, że pływanie jest najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą formą ruchu. Pływanie łączy także ćwiczenia aerobowe i trening siłowy, co oznacza poprawę sprawności i siły.

Eksperci wskazują również na chodzenie. To chyba jedna z najmniej wymagających form aktywności fizycznej, która zapewnia szereg korzyści. - Chodzenie to aktywność na świeżym powietrzu, która może obejmować spędzanie czasu z innymi ludźmi, i myślę, że każde ćwiczenie łączące te dwie rzeczy będzie bardzo zdrowe - przyznaje kardiolog dr James O'Keefe.

Wśród zalecanych aktywności wymienia się również jogę, jednak w tym wypadku konieczna jest pomoc doświadczonych instruktorów. - Trzeba to robić poprawnie i pod odpowiednim nadzorem, szczególnie na początku, ale myślę, że joga oferuje doskonałe połączenie ćwiczeń rozciągających i treningu siłowego - mówi dr Steven Struhl, chirurg ortopeda z NYU Langone Health. Podkreśla, że elastyczność i gibkość ciała to zaniedbywane elementy składające się na dobrą kondycję naszego ciała.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje