Polak na diecie - powinien sięgnąć po szklankę wody...
Utrata wagi to główny powód przechodzenia Polaków na dietę. Kolejny to względy zdrowotne. Jak wynika z badania, najwięcej odchudzających się jest tych przed czterdziestką. Mieszkańcy kraju nad Wisłą wciąż piją za mało wody, która wspomaga przecież oczyszczanie organizmu.
Utrata wagi (71 proc.); dostosowanie diety do choroby (16 proc.); jedzenie zdrowo (5 proc.); przybranie na wadze (4 proc.); dieta dostosowana do treningu (3 proc.), a także utrzymanie wagi (1 proc.) - oto, dlaczego Polacy decydują się przejść na dietę. Przynajmniej tak wynika z raportu Oferteo.pl.
Pewnie przez to, że najpopularniejszym celem diety jest zrzucenie zbędnych kilogramów, najczęściej wybieraną dietą jest ta niskotłuszczowa (46 proc.). Na drugim miejscu były względy chorobowe, nie dziwić powinno więc uplasowanie się diety cukrzycowej tuż za liderem. Kolejnymi dietami specjalnymi wybieranymi przez respondentów są: wegetariańska/wegańska (14 proc.); wysokoproteinowa (13 proc.); bezglutenowa (8 proc.) i bezbiałkowa (4 proc.).
Respondenci zapytani o to, kiedy chcieliby rozpocząć dietę, w zdecydowanej większości (74 proc.) odpowiedzieli, że jak najszybciej. Ciekawe, jak to ma się do praktyki - która osoba odchudzająca się nie raz poległa na deklaracji, że "od poniedziałku"? "W ciągu miesiąca" zdeklarował się co czwarty badany (23 proc.). Jedynie 3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że dopiero za jakieś 2-3 miesiące.
Najwięcej odchudzających się jest w grupach wiekowych 20-30 lat oraz 31-40 (obie grupy po 25 proc.). Co piąta osoba na diecie (19 proc.) ma od 41 do 50 lat. Tuż za podium uplasowały się dzieci i nastolatki (16 proc.). Najmniej osób na diecie jest tych w przedziałach wiekowych 51-60 lat (10 proc.) oraz 61-70 lat (5 proc.).
Eksperci żywieniowi zalecają jedzenie zazwyczaj 4-5 posiłków dziennie - z badania wynika, że większość Polaków stosuje się do tych sugestii. I tak 4 posiłki dziennie spożywa 35 proc. badanych. Nieco mniej, bo 31 proc. badanych, jada pięć razy dziennie.
Nie tylko zdrowe i regularne posiłki czy aktywność fizyczna pomagają w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Choć picie wody staje się modniejsze, nadal większość ludzi sięga po kolorowe napoje, które oprócz barwników zawierają dodatek cukru. Z raportu wynika, że codziennie pija je 71 proc. ankietowanych!
Natomiast picie 5-6 szklanek wody dziennie (to nadal mniej niż się zaleca) deklaruje zaledwie co piąty badany... Warto pamiętać, że woda oczyszcza organizm i wspomaga trawienie, a więc pomaga przy odchudzaniu.