Pomysły na prezent dla dziecka
Nie jesteś pewna, czym obdarować swojego maluszka na mikołajki i Boże Narodzenie? Pomożemy ci dokonać trafnego wyboru.
Karuzelka, pluszak czy jeździk? Wcale nie tak łatwo kupić maluchowi zabawkę, która wywoła u niego uśmiech, nie wyląduje w kącie po pięciu minutach zabawy i będzie służyła rozwojowi smyka.
Razem z naszym ekspertem, psychologiem dziecięcym Heleną Turlejską-Walewską, pomożemy ci wcielić się w rolę Świętego Mikołaja i wybrać trafione prezenty dla maluchów w różnym wieku.
Dobra zabawka to taka, która sprawi malcowi radość, dostarczy mu wrażeń, a także będzie dopasowana do jego temperamentu, wieku oraz możliwości.
To ostatnie jest szczególnie ważne, bo choć dzieci lubią wyzwania, szybko się zniechęcają, jeśli okazują się one zbyt trudne. Postaraj się też, żeby zabawka dla maluszka była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także by wspierała jego rozwój i pobudzała wyobraźnię.
Powinna wymagać od smyka aktywności, kreatywności, a nie jedynie mechanicznego wciskania guzików. Dzięki wartościowej zabawce malec może bowiem nabyć wiele cennych umiejętności: nauczy się rozwiązywania problemów, logicznego myślenia czy też spostrzegawczości.
Wybierając prezent dla brzdąca, nie sugeruj się jego płcią. Jeśli będziesz uważnie obserwować swoje dziecko, może się okazać, że np. córka wcale nie jest zainteresowana lalkami, za to uszczęśliwiłby ją wóz strażacki.
Z kolei np. minikuchnia wbrew pozorom bywa zabawką, która przyciąga uwagę wielu chłopców. Bierz też pod uwagę charakter malca. Jeśli jest spokojny i bardzo wrażliwy na bodźce, klocki czy książeczki będą dla niego lepsze niż hałaśliwy instrument.
Zanim wyruszysz na poszukiwania niespodzianki dla maluszka, przeczytaj, co decyduje o tym, że zabawka jest bezpieczna.
- Nie zawiera bardzo małych elementów, które brzdąc mógłby połknąć lub włożyć sobie do nosa czy do ucha.
- Jej szwy są mocne, nie ma ostrych krawędzi, a wszystkie małe części (np. oko pluszowego misia) dobrze się trzymają.
- Jest zrobiona z miękkich, przyjaznych dla dziecka materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji (np. ftalanów). Odpowiedniej informacji należy szukać na opakowaniu.
- Ma znak CE, który jest deklaracją producenta, że zabawka spełnia normy ustalone przez Unię Europejską.
Tuż po narodzeniu maleństwo potrzebuje łagodnych bodźców, bo dopiero poznaje świat. Najlepsze będą więc dla niego proste zabawki, które pobudzą jego zmysły (wzrok, słuch, dotyk), np. przytulanka, karuzelka, grzechotka czy zabawka do zawieszenia nad łóżeczkiem.
Następnie przychodzi czas na maty edukacyjne, zabawki wydające dźwięki oraz zabawki do kąpieli. Kilkumiesięczny malec, który zaczyna już siadać, a potem pełzać i raczkować, staje się też ciekawy, jak działają przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu.
Najlepsze będą więc dla niego zabawki, w których można przyciskać guziki albo coś przekręcić oraz takie, które zachęcą go do przemieszczania się. Przyda się także pluszak, który będzie pierwszym przyjacielem smyka.
Smyk, który ukończył 1. rok życia, ma bardzo dużo energii i coraz sprawniej chodzi. Idealny będzie więc dla niego jeździk lub zabawka, którą można pchać lub ciągnąć za sobą.
Czas już też na pierwsze klocki - konstrukcyjne, ale i te o różnych kształtach, które umieszcza się w sorterze. Dzięki nim smyk uczy się rozpoznawać kształty i kolory, ćwiczy zdolności manualne oraz koncentrację.
Dziewczynce wielką radość sprawi lalka, podobnie jak wózek, w którym będzie mogła ją wozić. Świetnym pomysłem na prezent dla malucha w tym wieku są również książeczki - powinny mieć sztywne kartki i atrakcyjne ilustracje.
Gdy zauważysz, że dziecko interesuje się tym, co rodzice robią w domu i próbuje was naśladować, sprezentuj mu zabawkę, dzięki której będzie mogło udawać dorosłych, np. kuchenkę, warsztat z narzędziami itp.
Dwuletnie dziecko chętnie wciela się w różne role, dlatego dobre będą dla niego wszystkie zabawki, które mu to umożliwią. Serwisy dla lalek, zestawy typu mały lekarz, owoce i warzywa do "krojenia" czy odkurzacz na pewno mu się spodobają.
Dla dziewczynek idealny będzie duży domek dla lalek (taki, do którego zmieszczą się zarówno lalki, jak i mebelki), a dla chłopca kolejka lub parking z samochodami.
Maluchy w tym wieku lubią różne pojazdy, zwłaszcza jeśli dołączone są do nich ludziki lub zwierzątka, które można wyjmować. Jeśli smyk potrafi już przez kilkanaście minut skoncentrować się na jednej czynności, można zaproponować mu duże kartonowe puzzle (10-25-elementowe).
Warto też dać mu w prezencie zabawkę rozwijającą jego sprawność manualną, np. rybki z magnesami, które łowi się na wędkę. Dziewczynce nadal można kupić lalkę, ale już bardziej skomplikowaną, czyli np. taką, która mówi, zamyka oczy itp.
Konsultacja: Helena Turlejska-Walewska, psycholog dziecięcy. Tekst: Maria Skrzypek