Reklama

Reklama

Poranek bez bólu stawów

Łatwe ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutów złagodzą przykre dolegliwości.

Każdy, kto zmaga się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, wie, jak dokuczliwa może być ich poranna sztywność, np. w obrębie dłoni. Nie dość, że trudno poruszać nadgarstkiem i palcami, to jeszcze pojawia się ból, a często także obrzęk. Trudno chwytać i trzymać przedmioty, problemem stają się zwykłe czynności, takie jak np.: zapinanie guzików, odkręcanie kranu, podnoszenie filiżanki do ust.

Lekarze podkreślają, że bardzo ważne jest, by chore stawy gimnastykować (po wcześniejszym ogrzaniu ich ciepłymi okładami, które poprawią elastyczność tkanek i zmniejszą ryzyko mikrourazów).

Reklama

Trzy skuteczne ćwiczenia

  • Oprzyj dłonie o stół zewnętrznymi krawędziami (nie prostuj na siłę palców). Następnie wybierz jeden punkt na kciuku (np. przy paznokciu) i spróbuj dotknąć do niego naraz wszystkimi palcami (od wskazującego do najmniejszego). Zamykaj i otwieraj dłonie w ten sposób 10 razy. Uważaj, by nie ściskać za mocno palców.
  • Połóż dłonie płasko na stole i postaraj się unieść do góry same palce - na zmianę jednej i drugiej dłoni. Powtórz 10 razy.
  • lRaz jedną, raz drugą dłoń składaj w pięść, nie zaciskając jej zbyt mocno. Powtórz ćwiczenie 10 razy. W razie gdyby dolegliwości nasiliły się, zaprzestań ćwiczeń. Spróbuj następnego dnia.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy