Powszechny dostęp do śmieciowego jedzenia powodem otyłości na świecie
Światowy kryzys otyłości częściowo spowodowany jest powszechnym dostępem do niezdrowych produktów i dań, a nie brakiem samokontroli konsumentów - podkreśla prof. Susan Jebb z Uniwersytetu w Oxfordzie.
Susan Jebb, profesor ds. żywienia i zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Oxfordzie, przyznaje, że to czynniki środowiskowe, w połączeniu z pewnymi predyspozycjami człowieka, utrudniają niektórym utrzymanie zdrowej i prawidłowej masy ciała. Podkreśla jednak, że kryzys otyłości nie jest równoznaczny z załamaniem się silnej woli.
- Należy zwrócić uwagę jakim zmianom uległo nasze środowisko i otoczenie, w którym żyjemy. W niektórych przypadkach trzeba nadludzkiego wysiłku, aby ograniczyć spożycie niektórych produktów. Nie jestem przekonana, że zawsze w całości wina leży po stronie osób otyłych - wskazuje Jebb.
Przestrogą jest również niedawno opublikowany raport Światowy Program Żywnościowy ONZ, w którym wskazano, że do 2025 roku jedna piąta światowej populacji będzie klasyfikowana jako osoby otyłe.