Reklama

Produkty, które źle wpływają na woreczek żółciowy

Pęcherzyk żółciowy, zwany potocznie woreczkiem żółciowym, to narząd, z którym wiele osób ma problem. Na kamicę pęcherzykową choruje od 15 do 18 procent osób do 40 roku życia i nawet 50 procent powyżej 60 roku życia. Pęcherzyk żółciowy pełni ważną funkcję w naszym organizmie, a mianowicie odpowiada za magazynowanie i zagęszczanie żółci, którą produkuje wątroba. Z kolei żółć bierze udział w procesach trawienia, a ponadto, wydala z organizmu szkodliwy cholesterol. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na zdrowie woreczka żółciowego, jest dieta. By pracował on prawidłowo, należy szczególnie unikać kilku produktów. Oto one.

Nabiał

Mimo że nabiał zawiera sporo witamin oraz wapnia, posiada również tłuszcze nasycone, które mogą przyczyniać się do powstawania kamicy żółciowej i powodować dolegliwości woreczka żółciowego. Osoby, które mają problemy z woreczkiem żółciowym, powinny unikać picia pełnotłustego mleka oraz spożywania produktów na jego bazie.

Tłuste mięso

Kolejny szkodliwy produkt dla woreczka żółciowego to tłuste mięso i wszelkiego rodzaju wyroby, które są z niego produkowane. Podobnie jak pełnotłusty nabiał, zawiera ono sporo tłuszczów nasyconych, które nie wpływają korzystnie na pracę woreczka żółciowego. To dlatego, że podczas trawienia tłuszczów nasyconych wątroba produkuje znacznie więcej żółci, co znacznie obciąża woreczek.

Reklama

Jajka

Pęcherzykowi żółciowemu może zaszkodzić również spożywanie dużej ilości jajek. Podobno osoby miewające problemy z woreczkiem żółciowym powinny jeść jajka nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Ponadto, jajka najlepiej spożywać w postaci ugotowanej.

Słodkości

Kolejny wróg pęcherzyka żółciowego to słodycze i desery, a konkretnie cukier w nich zawarty. Niestety, może on zaburzyć pracę woreczka żółciowego, a ponadto przyczynia się do powstawania kamicy nerkowej. Osoby mające problemy z woreczkiem żółciowym powinny unikać nadmiernego jedzenia słodyczy.

Produkty mączne

Również produkty mączne mogą szkodzić woreczkowi żółciowemu, a konkretnie białe pieczywo, makaron razowy, kluski, ciasta oraz wszystko to, co zawiera mąkę w składzie. To produkty ciężkie i zawierające sporo składników, które są trudne do strawienia. W efekcie woreczek żółciowy zostaje obciążony i gorzej pracuje.

Jaką dietę stosować, gdy mamy problemy z woreczkiem żółciowym

Jeśli chcemy, by nasza wątroba i woreczek żółciowy pracowały jak należy, warto stosować dietę lekkostrawną. Oznacza to, że nie powinno być w niej miejsca na produkty tłuste i wysokokaloryczne. Zamiast nich warto jeść dużo warzyw, owoców oraz ryb. Słodycze najlepiej zastąpić zdrowymi przekąskami, które pozytywnie wpływają na trawienie, na przykład suszonymi owocami. W jadłospisie zdrowym dla woreczka żółciowego oraz wątroby powinny znaleźć się również produkty bogate w białko, które jest niezbędne do regeneracji organów. Znajdziemy je między innymi w drobiu, soczewicy, kaszach czy pistacjach.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy