Profilaktyka raka piersi
Jest najczęstszym nowotworem u kobiet w Polsce. Rocznie rozpoznaje się go u 17 tysięcy Polek.
Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę we wczesnym etapie. Leczenie jest wówczas mniej agresywne, a wyniki terapii znacznie lepsze. O jakich badaniach powinny pamiętać kobiety?
Samobadanie piersi
Jest zalecane dla wszystkich kobiet. Wykonuje się je raz w miesiącu, 7-10 dni po miesiączce. Podczas badania palpacyjnego należy zwrócić uwagę m.in. na symetrię piersi, występujące w nich zgrubienia czy wyciek z brodawek. Każdy z niepokojących objawów trzeba zgłosić lekarzowi ginekologowi lub chirurgowi onkologowi.
Ultrasonografia
Jest zalecana młodym kobietom, u których występuje gruczołowa budowa piersi. Badanie jest bezpieczne, nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, dlatego może być często stosowane, nawet co pół roku (jeśli tak zaleci lekarz ginekolog lub chirurg onkolog). W tym roku Avon już po raz ósmy organizuje akcję Gabinety z Różową Wstążką, dzięki której 5500 kobiet może skorzystać z dofinansowanych badań.
Mammografia
To badanie, o którym bezwzględnie powinny pamiętać panie po 50. r.ż. W Polsce działa program wczesnego wykrywania raka piersi. Kobiety w wieku 50-69 lat raz na 2 lata mogą wykonać mammografię. Program dedykowany jest tej grupie kobiet z uwagi na największą zapadalność na raka piersi po 50. roku życia. Najlepiej, jeśli badanie wykonuje się w jednym ośrodku, gdyż wtedy można porównać wyniki mammografii z poprzednimi badaniami i ocenić dynamikę zmian. Mammografia jest dużo lepszym badaniem w tej grupie wiekowej, co wynika z tłuszczowej budowy piersi u starszych kobiet. Problem w Polsce stanowi mała zgłaszalność na badanie, która wynosi tylko 40 proc. A mammografia często pozwala na rozpoznanie bardzo małych guzów, których nie wyczuwa się palpacyjnie. To z kolei daje możliwość przeprowadzenia operacji oszczędzającej pierś. Im mniejszy guz, tym lepsze odległe wyniki leczenia. Kobiety powinny pamiętać, że rak piersi jest chorobą wyleczalną!