Reklama

Przyczyny hipoglikemii niecukrzycowej

Hipoglikemia, czyli niski poziom glukozy we krwi, to stan, który dotyka nie tylko zdiagnozowanych cukrzyków. Istnieje bowiem coś takiego jak hipoglikemia niecukrzycowa. Kiedy mamy do czynienia z pierwszym typem hipoglikemii oznacza to, że w organizmie występuje zbyt mała ilość lub brak insuliny lub funkcjonuje ona w nieodpowiedni sposób. W rezultacie tych zaburzeń glukoza nie może przenikać z krwi do wnętrza komórek i nie dostarcza im energii potrzebnej do życia. W przypadku hipoglikemii niecukrzycowej, kiedy u pacjentów cukrzyca nie jest zdiagnozowana, coś innego może być przyczyną nieprawidłowości.

Problemy z trawieniem

Kiedy kilka godzin po posiłku pojawiają się drgawki, osłabienie, mdłości lub zawroty głowy to znak, że być może mamy do czynienia z tzw. hipoglikemią reaktywną, której przyczyną jest spadek cukru we krwi. Obniża ona zdolność organizmu do prawidłowego wchłaniania witamin i minerałów i może mieć bardzo zły wpływ na nasze samopoczucie. Kiedy więc kilka godzin po jedzeniu odczuwasz dyskomfort fizyczny i psychiczny, sprawdź, czy nie występuje u ciebie ten rodzaj hipoglikemii.

Operacja żołądka

Przyczyną występowania hipoglikemii reaktywnej może być niedawno przebyta operacja żołądka, w wyniku której proces trawienia pokarmu zostaje spowolniony. Wówczas uzyskanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi może być opóźnione.

Reklama

Nadmierne spożywanie alkoholu

Wypicie lampki wina do obiadu lub szklanki piwa z przyjaciółmi to nie grzech. Jednak nadmierne spożywanie napojów alkoholowych może przyczynić się do wystąpienia hipoglikemii. Zawroty głowy, drgawki, zdenerwowanie i rozdrażnienie występujące po spożyciu alkoholu mogą mieć związek ze spadkiem poziomu cukru we krwi, dlatego należy starać się minimalizować ryzyko wystąpienia hipoglikemii w trakcie lub po spożyciu alkoholu.

Zła dieta

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy często wpadamy w pułapkę złych nawyków żywieniowych. Brak spożywania regularnych i pełnowartościowych posiłków to prosta droga do zaburzenia poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie, do zafundowania sobie złego samopoczucia. Zasada „jedz mało, ale często” nie bez przyczyny powtarzana jest przez dietetyków jak mantra. Dzięki temu systematycznie dostarczamy organizmowi małych ilości cukru i nie dopuszczamy do spadku jego poziomu.

Zawroty głowy, rozdrażnienie, zdenerwowanie

Do tego zestawu należy dopisać jeszcze uczucie senności, nagłe napady głodu oraz niepohamowaną ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego i tak oto otrzymujemy listę objawów, które wskazywać mogą na hipoglikemię. Organizm daje znać, że poziom cukru we krwi nie jest w normie. Należy wówczas zastanowić się, czy któraś z przyczyn występowania hipoglikemii niecukrzycowej przypadkiem nas nie dotyczy.

Zaburzenia hormonalne

Listę problemów zdrowotnych, które prowadzić mogą do hipoglikemii niecukrzycowej, zamyka nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej organizmu. Chodzi o niedobór hormonów z przysadki mózgowej i gruczołów nadnercza, które pomagają utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy