Reklama

Rewelacyjne właściwości skórki ziemniaka

Niewielu z nas wie, ale skórka z ziemniaka to bogactwo dobroczynnych właściwości dla zdrowia i urody. Niestety najczęściej ląduje ona w koszu, gdy przygotowujemy danie z ziemniaków. To zdecydowanie zły nawyk! Naukowcy dowiedli, że skórka z ziemniaka posiada kilkakrotnie więcej wartości odżywczych niż miąższ warzywa. Trudno się dziwić, że fenomenalnie działa na nasz organizm! Poznaj zaskakujące właściwości skórki ziemniaka, które sprawią, że zapomnisz o wyrzucaniu obierków do kosza!

Obierki z ziemniaków wspomagają odchudzanie

Skórka z ziemniaka zawiera dużo mniej tłuszczu, cholesterolu i przede wszystkim sodu niż pozostała część ziemniaka. Poza tym obierki z ziemniaków są bogactwem błonnika, który jak wiadomo poprawia przemianę materii, przyspiesza spalanie tłuszczu i wspomaga odchudzanie. Jednocześnie są podobnie sycące jak miąższ ziemniaka. Z pewnością zaspokoją na długo głód i sprawią, że ograniczymy dostarczanie do organizmu zbędnych kalorii, na przykład w postaci słodyczy.

Dodają energii i poprawiają pracę całego organizmu

Skórka z ziemniaka to cenne źródło witamin B i C, a także minerałów: wapnia, jodu i żelaza. Nic dziwnego, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Witamina B bierze udział w najważniejszych procesach zachodzących w organizmie, między innymi odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego, procesy metaboliczne, a także wzmacnia odporność organizmu. W diecie każdego z nas nie powinno zabraknąć produktów, które zawierają witaminę B. W składzie obierek z ziemniaków znajdziemy również polifenole, które przeciwdziałają rozwojowi nowotworów i przewlekłych chorób. To kolejny argument, by nie wyrzucać skórek z ziemniaków podczas ich obierania!

Reklama

Regulują poziom cukru we krwi

Jedząc skórki z ziemniaka szybciej i na dłużej sycimy żołądek, a jednocześnie (często nieświadomie) rezygnujemy z podjadania. Efekt? Nie dopuszczamy do nadmiernego wzrostu glukozy w organizmie, utrzymując prawidłowy poziom cukru we krwi i zabezpieczając się przed cukrzycą. Dobrze przyrządzona skórka z ziemniaka to pyszna i wyjątkowo zdrowa przekąska, która powinna znaleźć się w diecie każdego z nas.

Rozjaśniają przebarwienia na skórze

Masz na skórze nieestetyczne przebarwienia i krostki? Z pomocą przyjdzie skórka z ziemniaka. Dzięki zawartości przeciwutleniających związków fenolowych obierki wykazują właściwości wybielające. By się o nich przekonać, wcieraj raz dziennie przez kilka dni skórkę ziemniaka w miejsce, gdzie występuje przebarwienie. Po kilku dniach zaczerwienienie powinno znacznie zblednąć.

A ponadto…

Poza wyżej wspomnianymi właściwościami skórki z ziemniaka doskonale sprawdzą się również jako okład na rany, gdyż wykazują działanie odkażające i przyspieszające gojenie się skóry.

Co ciekawsze, obierki ziemniaczane mają właściwości koloryzujące. Przygotuj płukankę z obierek i ciepłej wody (proporcje: 100 gramów obierek na 500 mililitrów wody), a następnie nałóż ją na włosy na 30 minut. Płukanka wyraźnie przyciemni siwe pasma.

Jak jeść obierki z ziemniaków?

Jedzenie obierków z ziemniaka w surowej postaci nie jest dobrym pomysłem, zważając na fakt, że surowy ziemniak powoduje zatrucie. Obierki najlepiej ugotować, podsmażyć lub upiec. Doskonale sprawdzą się jako pikantne chipsy z dipem czosnkowym, a także jako składnik zup, sosów i sałatek. Do potraw dodawaj je w dowolnej formie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy